_سخت افزار پنل جدید

جزییات بیشتری از پروژه آتن اینتل آشکار شد عمر باتری 9 ساعته در انتظار لپتاپ‌های آینده

حدودا 5 ماه پیش بود که شرکت اینتل برای اولین بار پروژه آتن را رونمایی کرد. در آن زمان این شرکت جزییات زیادی در مورد Athena Project مطرح نساخت. برطبق اظهارات پیشین این شرکت طی این پروژه لپتاپ‌هایی با عمر باتری بسیار بیشتر و پشتیبانی از اینترنت پرسرعت 5G و خروج بدون وقفه از حالت اسلیپ در آینده از راه خواهند رسید. اکنون این غول چیپ ساز آمریکایی جزییات بیشتری از این پروژه را آشکار کرده است.

تقریبا 5 ماه پیش بود که شرکت اینتل برای اولین بار از پروژه سری خود یعنی پروژه آتن پرده‌برداری کرد. در آن زمان این شرکت اطلاعات زیادی از این پروژه مطرح نساخت. تاکنون تنها می‌دانستیم که این پروژه برای توسعه فناوری ایجاد شده که خروجی آن افزایش چشمگیر عمر باتری لپ‌تاپ، پشتیبانی از اینترنت 5G و خروج بدون وقفه از حالت اسلیپ خواهد بود.

اکنون در فاصله تنها 3 هفته به برگزاری نمایشگاه کامپیوتکس 2019 که عملا بزرگترین رویداد کامپیوتر و سخت افزار سال محسوب می‌شود، نمایندگان این شرکت در مصاحبه‌ای با وبسایت اینگجت جزییات بیشتری از این پروژه و تمام چیزی که اینتل از آن در سر می‌پروراند را آشکار کرده‌اند. البته هنوز اندک موارد ریزی وجود دارد که مطمئنا طی Computex 2019 با رونمایی از لپ‌تاپ‌های جدید از آنها آگاه خواهیم شد.

به‌طور خلاصه پروژه آتن تماما تلاشی است با هدف پاسخ به نیاز کاربرانی که عمر باتری بالاتر و قابلیت حمل بیشتر را در لپ‌تاپ خود طلب می‌کنند. برای مثال جوانایی که پیوسته در حرکت هستند و در کافی شاپ‌ها، کتابخانه‌ها و دیگر اماکن عمومی از دستگاه خود استفاده می‌کنند یا یوتیوبرها و دیگر کاربرانی که نیازمند اینترنت پرسرعت در هر محیط هستند از مشتریان بالقوه این پروژه به‌شمار می‌آیند.

اگر از جامعه مشتریان این پروژه بگذریم دیگر وقت آن است تا در مورد نحوه عملیاتی شدن این پروژه و نگرشی که اینتل در مورد یک لپتاپ مدرن دارد، بپردازیم. برای شروع به عمر باتری وتاثیری که این پروژه روی آن خواهد گذاشت می‌پردازیم.

سالیان سال است که اینتل و شرکا سخت افزاری آن هنگام معرفی یک لپتاپ جدید حداکثر عمر باتری را چیزی در حدود 15 تا 20 ساعت معرفی می‌کنند. آنچه که مسلم است این عمر باتری در استفاده روزمره به هیچ عنوان قابل حصول نیست. در حقیقت این اعداد و ارقام هنگام انجام پردازش‌های بسیار سبک نظیر پخش یک فیلم و در وضعیتی که تمامی ارتباط‌های مخابراتی دستگاه قطع هستند، به دست می‌آیند.

اما با پروژه آتن اینتل تمرکز بیشتری در افزایش عمر باتری هنگام پردازش‌های واقعی نظیر استریم همزمان ویدیو و مرور وب و اجرای چندین پردازش آفیس و چند اپلیکیشن دیگر در پس زمینه داشته است. در حقیقت لپ‌تاپ‌هایی که با استفاده از این خروجی این پروژه ساخته خواهند شد، عمر باتری کاملا واقعی را به کاربران ارایه خواهند داد. بنابراین دیگر لازم نیست کاربر برای افزایش عمر باتری، وای فای یا مودم لپ‌تاپ را خاموش کرده و نور نمایشگر را کاهش دهد.

برطبق اظهارات جاش نیومن قائم مقام بخش رایانش اینتل، لپ‌تاپ‌های مبتنی بر پروژه آتن قادر خواهند بود تا عمر باتری حداقل 9 ساعته را هنگام انجام پردازش‌های سنگین و واقعی و نه صرفا یک تجربه آزمایشگاهی ارایه دهند. به این قابلیت شارژ بسیار سریع را نیز باید اضافه کرد، بنابر ادعای اینتل دستگاه‌های آینده قادر خواهند بود تا با نیم ساعت شارژ تا 4 ساعت کاربر را همراهی کنند.

شاید برخی بگویند ساخت چنین دستگاهی چندان دشوار نیست، کافی است تا پردازنده‌ای با توان حرارتی پایین را با یک باتری حجیم همراه کرد تا چنین نتیجه‌ای حاصل گردد. اما این روش مطمئنا به شکست پروژه آتن ختم خواهد شد و اصولا ماهیت پروژه چیز دیگری است.

چالش بسیار بزرگ پیش روی این پروژه ارایه سطح جدیدی از توانمندی و عملکرد روان و پاسخگوی دستگاه است که در نتیجه خروج آنی از حالت اسلیپ و ادامه کار دستگاه را ممکن سازد. حفظ قیمت نهایی دستگاه و جلوگیری از افزایش شدید آن، چالش دیگری است که این شرکت با آن مواجه بوده است. به این موارد کاهش ضخامت و وزن دستگاه را نیز اضافه کنید تا دشواری این پروژه را بیش از پیش درک کنید.

تنظیم دقیق عملکرد یک کامپیوتر واضح‌ترین روش برای افزایش عمر باتری بدون ایجاد تاثیر منفی روی عملکرد و قدرت دستگاه است. این بخش از ماجرا دقیقا قسمتی است که مهندسان اینتل حاضر در پروژه آتن روی آن کار کرده‌اند. طی پروژه آتن، اینتل آزمایشگاه‌های ویژه‌ای را در کشورهای آمریکا، تایوان و چین فراهم آورده که سازندگان لپتاپ این امکان را دارند تا دستگاه‌های تحت توسعه خود را بدانجا آورده و در هردو سطح سخت افزار و نرم افزار آن را بهینه سازند.

این بدین معنی است که قابلیت‌های جدید در اختیار برندهای بیشتری خواهد بود و شرکت‌های حاضر در پروژه این امکان را خواهند داشت تا آزمایشگاه‌های آزاد اینتل از تجربه مهندسان کارکشته این شرکت بهره گیرند.اینتل تاکنون با برخی از سازندگان قطعات که از این پروژه اطلاع دقیق داشته‌اند، همکاری داشته تا موج اول لپتاپ‌های مبتنی بر پروژه آتن را در سال جاری آماده سازند. برای مثال اینتل با استفاده از دوربین‌های ویژه و فناوری هوش مصنوعی اختصاصی خود تحقیق بسیاری زیادی روی یکی از پر مصرف‌ترین بخش‌های هر لپ‌تاپ یعنی نمایشگر داشته است. یکی از محققان شرکت اینتل در همین زمینه عنوان می‌کند که طی نمایش یک فیلم با کیفیت FHD، نمایشگر چیزی در حدود 50 درصد مصرف باتری را به خود اختصاص می‌دهد.

در این عرصه البته سازندگان لپ‌تاپ یک گزینه بسیار مطرح را پیش روی خود دارند. نمایشگر LPDT شرکت شارپ که به‌صورت مشترک با اینتل توسعه یافته و مصرف بسیار اندک 1 واتی دارد. اینتل اما برای شرکت‌هایی که تمایل به استفاده از این نمایشگر ندارند، راه حل‌های دیگری را توسعه داده است.

برای مثال این شرکت فناوری تشخیص حضور کاربر جلوی دستگاه و تنظیم نور نمایشگر با توجه به این مسئله را راهکار دیگری پیش روی سازندگان قرار داده است. نکته جالب در مورد این فناوری این است که تمامی قطعات استفاده شده در آن نظیر دوربین ویژه و مدارهای آن تنها چند میلی وات مصرف داشته و در عوض با تغییر نور نمایشگر با توجه به حضور یا عدم حضور وی جلوی دستگاه، تاثیری شگرف روی عمر باتری خواهند داشت. اینتل اما به این میزان بسنده نکرده و همچنان در حال بهینه کردن قطعات استفاده شده در این پروژه و آماده کردن آن جهت عرضه تجاری به سازندگان کامپیوترهای شخصی است. دوربین طراحی شده برای پروژه آتن در عین حال این امکان را دارد تا با استفاده از قابلیت امنیتی بیومتریک ویندوز 10 یعنی ویندوز هلو، بدون وقفه کاربر را شناسایی کرده و دستگاه را آنلاک کرده و به محض دور شدن شما از دستگاه، آن را در حالت اسلیپ ببرد. اینتل در توسعه این قابلیت تنها نبوده و تاکنون شرکایی نظیر توبی و میرامتریکس نیز قابلیت‌هایی را به این پروژه افزوده‌اند.

برای مثال قابلیتی درنظر گرفته شده که هنگام برداشته شدن نگاه شما از نمایشگر یا ورود یک فرد دیگر، نمایشگر به‌صورت خودکار به حالت بلور در بیاید. قابلیت جالب دیگر اندازه‌گیری مدت زمانی است که شما پشت دستگاه بوده‌اید، بدین صورت لپ‌تاپ قادر است تا در صورت طولانی شدن این مدت زمان، نیاز به تحرک را به شما یادآور شده و بدین ترتیب به حفظ سلامتی شما کمک بیشتری شود.

تمامی این موارد روی کاغذ بسیار جالب به نظر می‌رسند و اینتل این‌ بار فناوری کاربر محوری را توسعه داده که شاید بتواند هوای تازه‌ای در بازار رو به انحطاط کامپیوترهای شخصی بدمد. بنابر اعلام شرکت اینتل در نیمه دوم سال 2019 چیزی در حدود 10 لپ‌تاپ بهره گرفته از پروژه آتن وارد بازار خواهند شد.

با توجه به فاصله اندک بین نهایی شدن این پروژه و عرضه محصولات تجاری مبتنی بر آن، به نظر می‌رسد تاکنون حمایت خوبی از سوی سازندگان کامپیوتر نسبت به این پروژه وجود داشته است. پروژه آتن یا هر چیزی که در آینده روی محصول نامگذاری شود (مثلا هایپر بوک‌ها) در ظاهر جذاب به‌نظر می‌رسد، اما حقیقت این است که اینتل برای مجاب کردن کاربران به خرید یک لپتاپ جدید و در نتیجه فروش پردازنده بیشتر توسط این شرکت، نیاز به چیزی بیشتر از افزایش عمر باتری دستگاه دارد.

منبع :

ENGADEGET

1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,