شرکت اینتل امروز رسما اعلام کرد که اولین پردازنده‌های 10 نانومتری خود را در ماه ژوئن یعنی کمتر از یک ماه دیگر راهی بازار خواهد کرد. برطبق برنامه این شرکت پردازنده های 7 نانومتری نیز در سال 2021 وارد بازار خواهند شد. به نظر می‌رسد که این شرکت توانسته بالاخره طلسم چهار ساله خود را شکسته و بالاخره از معماری 14 نانومتری عبور کند.

با وجود اینکه اینتل طی سالهای اخیر توانسته حضور خود را در بازار کامپیوترهای شخصی تثبیت کند با این حال از نظر فناوری تا حد زیادی در مقایسه با چیپ‌سازهای گوشی‌های هوشمند عقب افتاده است. این شرکت از سال 2015 تاکنون در ساخت پردازنده‌های خود از لیتوگرافی 14 نانومتری استفاده کرده است. در حقیقت تمامی پردازنده‌هایی که این شرکت طی این چهار سال عرضه کرده تماما با همان ریز معماری 14 نانومتری اسکای لیک (SkyLake) توسعه یافته‌اند و صرفا شاهد تغییرات اندکی در پردازنده بوده‌ایم.

ریزمعماری Comet Lake این شرکت نیز در حقیقت بر مبنای ریزمعماری از مد افتاده اسکای لیک توسعه یافته است. اکنون پس از گذشت چهار سال شاهد این مسئله هستیم که بالاخره ریزمعماری این شرکت دچار تحول شده و ریز معماری آیس لیک (Ice Lke) با هسته‌های Sunny Cove بالاخره جایگزین اسکای لیک می‌شوند.

مدیر ارشد بخش مهندسی این شرکت امروز طی یک کنفرانس کوتاه عنوان داشته که پردازنده‌های 10 نانومتری این شرکت که از ریزمعماری آیس لیک بهره می‌برند از ماه خرداد وارد بازار خواهند شد. این مسئله البته به این معنی نیست که شما به زودی قادر به خرید کامپیوتری مجهز به این پردازنده خواهید بود.

چرا که با توجه به زمان لازم برای توسعه یک کامپیوتر با استفاده از پردازنده جدید، اواخر سال میلادی یعنی فصل پاییز زمانی است که شاهد عرضه محصولات نهایی با استفاده از فناوری 10 نانومتری اینتل خواهیم بود.

با اینکه خداحافظی اینتل با پردازنده‌های 14 نانومتری بالاخره در حال وقوع است، اما حقیقت این است که رقبای موبایلی این شرکت مدت‌ها است که سراغ معماری‌های دشوارتر 7 و 5 نانومتری رفته‌اند. برای مثال شرکت TSMC از سال 2018 خط تولید پردازنده‌های 7 نانومتری برای پردازنده های آرم را افتتاح کرده است. 

عقب ماندن اینتل تنها در مقایسه با چیپ‌ سازهای موبایل نیست، چرا که رقیب این شرکت یعنی AMD از سال جاری توسعه و عرضه پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی را با بهره‌گیری از ریزمعماری 7 نانومتری آغاز کند. این در حالی است که بنابر نقشه راه اینتل، این شرکت زودتر از سال 2021 قادر به مهاجرت به پردازنده‌های 7 نانومتری نخواهد بود.

در این میان بد نیست یادآور شویم که شرکت تایوانی TSMC ابتدا با لیتوگرافی DUV توسعه پردازنده 7 نانومتری را آغاز کرد و در ماه مارس سراغ لیتوگرافی بهینه‌تر و پیشرفته‌تر EUV رفت. اینتل اما از همان ابتدا فناوری EUV را در توسعه پردازنده‌های 10 نانومتری خود به کار گرفته که نوید پردازنده‌های بهینه را می‌دهد.

پردازنده‌های 10 نانومتری اینتل نوید سرعت بیشتر هنگام رندر ویدیو و طرح‌های گرافیکی، بهبهودهای مختلف در عرصه هوش مصنوعی را می‌دهند. البته این موارد تمام داستان نیست، شاید یکی از مهمترین ویژگی‌های برجسته پردازنده‌های آیس لیک را بتوان ادغام فناوری تاندربولت 3 با آنها دانست. بدین ترتیب هر محصولی که از این پردازنده‌ها بهره گرفته باشد، از پورت تاندربولت 3 پشتیبانی خواهد کرد و در نتیجه امکان اتصال گرافیک اکسترنال و نمایشگرهای با کیفیت‌تر را با فرکانس بالاتر ممکن می‌سازد. در نهایت پشتیبانی از فناوری وای فای 6 و تقویت یادگیری ماشین از دیگر نکات برجسته در پردازنده‌های نسل جدید این شرکت به‌شمار می‌رود.

با این حساب اگر قصد لپ‌تاپ دارید، بهتر است تا زمستان و عرضه محصولات جدید مبتنی بر پردازنده‌های 10 نانومتری این شرکت صبر کنید.

 

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,