_مایکروسافت پنل جدید

مایکروسافت آژور: چیزهایی که باید راجع سرویس ابری مایکروسافت بدانید سرویسی برای صرفه‌جویی در استفاده از سخت‌افزار

مایکروسافت آژور مجموعه‌ای از جایگزین‌های مایکروسافت برای سخت‌افزار و سرویس‌ها است. ماشین‌های مجازی که توسط سرورهای مایکروسافت پشتیبانی می‌شوند و محدوده‌‌ی عظیمی از محصولات سوم شخص مثل توزیع‌های لینوکس را شامل می‌شوند. این مقاله به معرفی سرویس‌های آژور می‌پردازد.

مایکروسافت آژور چیست؟

مایکروسافت آژور سرویس‌های مختلف مبتنی بر پردازش ابری است که برای کسب‌وکار‌ها، توسعه‌دهندگان، آژانس‌های دولتی و هر کسی که می‌خواهد یک برنامه روی اینترنت بسازد که بدون نیاز به سخت‌افزار و یا ساخت سرور نرم‌افزاری اجرا شود، ساخته شده است. این سرویس یکی از منبع‌های درآمدزایی مایکروسافت است که بیشترین پیشرفت را داشته است و احتمالا در دو یا سه سال آینده از نظر سودآوری از ویندوز نیز سبقت خواهد گرفت.

هنوز کسانی هستند که سنتی فکر می‌کنند و می‌گویند فضای ابری مثل استفاده از کامپیوتر دیگران است اما این تعریف نیز فقط قسمتی از کسب‌وکار آژور را توصیف می‌کند. قسمتی که سرویس‌های ابری جایگزین سخت‌افزار فیزیکی می‌شوند.

دامنه سرویس‌های آژور خیلی فراتر از صرفا انتقال سرورهای داخلی به فضای ابری است. علاوه بر جایگزینی منابع سخت‌افزاری شما یک پلتفرم کامل به عنوان سرویس در اختیار دارید (PaaS) و یا نرم‌افزار را به عنوان سرویس در اختیار دارید (SaaS) که به نهاد شما اجازه دسترسی به سرویس‌های ابری بدون نیاز به داشتن سرور اختصاصی می‌دهد. این موضوع مثل این است که شما می‌توانید با استفاده از WordPress و یا با استفاده از  Node JS بدون نیاز به فهمیدن زیرساخت‌های یک سرور لینوکسی یا ویندوزی، سایت خودتان را طراحی کنید.

در ادامه باید گفت که سازندگان برنامه‌ها و سایت‌ها و سرویس‌های تحت وب می‌توانند از فضا و سرویس‌های آژور برای ساختن محصول خود استفاده کنند بدون اینکه نگران امنیت آن و یا قابل اطمینان بودن لایه‌های زیربنای آن باشند.

مایکروسافت آژور را در سال 2008 معرفی کرد. دو سال بعد این سرویس را به عنوان ویندوز آژور منتشر شکرد و در سال 2014 به مایکروسافت آژور تغییر نام داد. تغییر نام آن صرفا برای زیبایی نبود و نوید دورنمای سرویس‌های ابری آژور را می‌داد که فراتر از محصولات تحت ویندوز هستند. در سال 2017 مایکروسافت گزارش کرد که 40 درصد از ماشین‌‌های مجازی آژور از لینوکس استفاده می‌کنند و سال قبل آن نیز این مقدار به یک سوم می‌رسید.

زیربنای جهانی آژور شامل دیتاسنترهایی در 54 منطقه‌ی مختلف می‌شود که 140 کشور را پوشش می‌دهند. مایکروسافت همچنین دو دیتاسنتر پنهان آژور که استفاده دولتی می‌شود، دارد.

مزیت‌های مایکروسافت آژور چه هستند؟

واضح‌ترین مزیت آژور سرویس‌های جایگزین سخت‌افزار آن هستند که به یک سازمان اجازه‌ می‌دهد که هزینه خرید، راه‌اندازی، نظارت و تعمیر کارهای مبتنی بر پردازش ابری را ندهد. همچنین در بسیاری از هزینه‌های دیگر سازمان مثل فضای فیزیکی که برای سرورها نیاز است و همچنین هزینه برقی که مصرف می‌کنند، صرفه‌جویی می‌شود.

به دلیل مجازی بودن منابع مبتنی بر آژور مشکلاتی مثل ناگهانی از کار افتادن سرورها و متوقف شدن کار شما در زمان تعمیر یا جایگزینی پیش نمی‌آید. سخت‌افزار مجازی در مقابل موانع بسیار بهتر از سخت‌افزار فیزیکی عمل می‌کند، مثلا شلوغ شدن ناگهانی سایت مبتنی بر آژور شما تاثیری بر عملکرد آن نخواهد گذاشت. سازمان‌های بزرگی که نگرانی‌های امنیتی جهانی برای داده‌های ذخیره شد‌ه‌ی خود دارند می‌تواند داده‌ها و سرویس‌های خود را به هر منطقه‌ای که انتخاب کردند ببرند.

برای توسعه‌دهندگان نیز آژور امکان دسترسی سریع به سرویس‌های ساخت برنامه‌های موبایلی، ساخت دستگاه‌های IoT، وصل شدن به فضای ذخیره‌سازی آنلاین و منابع دیتابیس و استفاده از تکنولوژی‌های ساخت مختلف میدهد. علاوه بر آن مایکروسافت مانور زیادی روی یادگیری ماشینی و ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه‌دهندگان، می‌دهد.

زیرساخت‌های آژور به عنوان سرویس چه هستند؟

یکی از اولین سناریوهای استفاده از آژور جایگزین‌ کردن سرور فیزیکی توسط سرور مجازی در دیتاسنتر آژور است و در نتیجه‌ی آن نیاز به حفظ و نگهداری‌ سرور فیزیکی نیز حذف می‌شود. سرور مجازی می‌تواند هر دسکتاپ و هر ویندوزی را پشتیبانی کند مثل ویندوز سرور 2019 یا شما می‌توانید از میان توزیع‌های لینوکس انتخاب کنید که شامل نسخه‌های مختلفی می‌شود مثل اوبونتو سرور یا سرورهای Red Hat و همچنین FreeBSD یا حتی Oracle لینوکس. در بازار عظیم آژور شما می‌توانید برای انجام هر کاری سرور مجازی پیدا کنید که شامل سرور SQL، Docker، SAP Hana و همچنین Oracle دیتابیس برای Oracle لینوکس می‌شود.

در واقع شما می‌توانید یک زیربنای کامل دسکتاپ مجازی(VDI) روی فضای ابری آژور بسازید و با استفاده از ابزارهای سوم شخص آن را مدیریت کنید. شما می‌توانید برای ابزارهای دسکتاپ‌های مجازی Ciritx در پورتال آژور ثبت نام کنید برای مثال فعال کردن گزینه زیربنای دسکتاپ مجازی قدیمی از یک ارائه‌دهنده‌ی سرویسی که در گذشته معروف بوده است. یا مثلا سرویس متفاوتی مثل Neridio برای آژور که به ادمین‌ها اجازه می‌دهد که شبکه‌ی کسب‌وکار کاملی بسازند و از طریق پورتال وب سوم‌ شخص آن را مدیریت کنند که به چنین شبکه‌ای شرکت‌های حوزه‌ی “IT به عنوان یک سرویس” نیز گفته می‌شود.

در کنفرانس Ignite سال 2018 مایکروسافت برنامه‌های سرویس VDI خود را به عنوان دسکتاپ مجازی ویندوز معرفی کرد که از تنظیمات مختلف چند کاربره‌ی ویندوز 10 در هر دستگاهی پشتیبانی می‌کنند. این سرویس جایگزین شبیه‌سازی‌های مبتنی بر سرور شد. همچنین دسکتاپ‌های مجازی ویندوز 7 را نیز اجرا می‌کند که برای کسب‌وکارهایی که مشکل مهاجرت به ویندوز 10 دارند، ساخته شده است. علاوه بر آن سه سال بعد از اینکه آپدیت‌های امنیتی ویندوز 7 در تاریخ 14 ژانویه 2020 متوقف می‌شود، پشتیبانی خواهد شد.

یک زیربنای پردازشی مبتنی بر فضای ابری توانایی انجام کارهایی را دارد که شما هیچوقت نمی‌توانید در اتاق سرور خود انجام دهید مثل آپگریدهای مختلف سخت‌افزاری مجازی و بعضی قابلیت‌های امنیتی فوق‌العاده مثل دسترسی پیشرفته به ماشین مجازی (که ماشین‌های مجازی شما را در مقابل درخواست‌‌های دسترسی بیشمار به جز زمانی که شما می‌خواهید قفل می‌کند).

چه سرویس‌هایی با آژور رقابت می‌کنند؟

آژور در بین سرویس‌دهندگان ابری بعد از سرویس‌های وب آمازون جایگاه دومی مستحکمی دارد. در بین رقیبان دیگر پلتفرم ابری گوگل سرویس مشابهی را ارائه می‌دهد و سرویس‌های نرم‌افزاری که از زیرساخت‌های این غول جست‌وجو استفاده می‌کنند. دیگر شرکت‌ها مثل SalesForce  و Oracle مجموعه‌ای سرویس‌های ابری که هدف آن‌ها جلب رضایت مشتریان ثابت خود است، ارائه می‌دهند.

چه کارهای دیگری می‌توانید روی آژور انجام دهید؟

اگر ما سرویس‌های مختلف آژور را در یک دفتر بنویسیم، به خاطر توسعه سریع جهان شاید فردا تاریخ اعتبار آن تمام شود. در ادامه سرویس‌های دیگر در دسترس را معرفی خواهیم کرد:

فضای ذخیره‌سازی و دیتابیس:

هدف اولیه ساخت آژور ذخیره‌سازی داده‌های عظیم بود. سرویس‌های ذخیره‌سازی وابسته به آژور عبارتند از: Azure Blobs ( برای دیتای ساخت‌یافته مثل تصویرها، اسناد و استریم‌های ویدیویی وابسته به مرورگر) – Azure Files که برای به اشتراک گذاشتن فایل‌هایی که با پروتکل‌های SMB قابل دسترسی‌اند به کار می‌رود – Azure Queues که برای پیام‌رسانی بین بخش‌های مختلف یک برنامه استفاده می‌شود و Azure Tables که یک محیط NoSQL برای دیتای ساخت‌یافته است.

دیتابیس SQL آژور برای مهاجرت از سرور SQL ساخته شده که سرویس کاملا قابل مدیریت برای انتقال عملیات‌های قابل انجام و یا عملیات‌هایی که برای تامین یک دیتابیس SQL به عنوان یک سرویس استفاده می‌شوند به کار می‌رود.

و در نهایت Azure Cosmos DB که ریسک بزرگ مایکروسافت روی داده‌های عظیم را نشان می‌دهد. این یک سرویس کاملا قابل کنترل، توسعه‌ جهانی یافته، قابل افزایش از نظر فضای ذخیره‌سازی و ظرفیت پذیرش و دارای دیتابیس مولتی‌مدل است که توسط توافق‌نامه‌های سرویس (SLA) جامع پشتیبانی می‌شوند.

ابزارها و سرویس‌های توسعه برنامه

توسعه‌دهندگان برنامه‌های دسکتاپ و موبایل ابزارهای کاملی برای ساخت آن‌ها در اختیار دارند مثل محیط ویژوال استودیو که در نسخه‌های مختلف در ماشین‌های مجازی ویندوز سرور و ویندوز 10 Enterprise در دسترس است.

علاوه بر آن آژور ابزارهای توسعه سوم شخص کاملی برای اشتراک کد، مدیریت کارها، بهبود نرم‌افزار و نشان دادن عملکرد و استفاده در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. مثلا شما می‌توانید مثلا از Jenkins برای ساخت نرم‌افزار و قرار دادن مستقیم آن در آژور استفاده کنید. همچنین می‌توانید از Terraform یا Ansible برای ساخت و تنظیم زیربنا استفاده کنید و آن را با Chef Automate مدیریت کنید.

Containerها و سرویس‌های مربوط به آن

Containerها محیط‌هایی استاندارد شده و محافظت شده‌ای هستند که برنامه‌ها را به صورت امن با دسترس‌پذیری بالا و توانایی تنظیم سریع اجرا می‌کنند. محیط آژور تنظیم و قرار دادن عکس‌های container را بسیار آسان کرده است. استانداردی که برای مدیریت کارها در دسترس است سرویس Kubernetes container orchestration نام دارد که در محیط AKS آژور در دسترس است.

اما Container چه تاثیری بر آینده کارهای مبتنی بر فضای ابری دارد؟ گفته می‌شود که مایکروسافت کاملا فلسفه‌ی سیستم سرور خود را حول Kubernetes تجهیز کرده است و از بعضی سازندگان بزرگ نیز کمک گرفته است. آژور بیش از 100 عکس container به همراه ابزارهایی از Docker و دیگران برای مدیریت این عکس‌ها در دسترس کاربران قرار داده است.

یادگیری ماشینی

به همراه اضافه شدن قابلیت‌های اخیر، ابزارهایی برای انجام آنالیزهای کاربردی و شناسایی الگوریتم‌های مفید اضافه شده است. سرویس یادگیری ماشینی آژور ساخت، پرورش و قرار دادن یادگیری ماشینی را در محیط‌های هیبریدی یا مستقیما در فضای ابری با استفاده از فریم‌ورک‌ها و ابزارهایی که همیشه استفاده می‌کنید، ممکن کرده است.

چگونه سرویس‌های آژور را مدیریت کنید؟

برای مدیریت اشتراک‌ها و منابع آژور از محیط پورتال آژور مایکروسافت می‌توانید استفاده کنید. این محیط کاربری داشبورد قابل تنظیمی برای نشان دادن اطلاعات کلی راجع سرویس‌های در حال اجرا و همچنین محیطی برای اضافه کردن، تنظیم و اجرا کردن منابع جدید آژور را در اختیار قرار می‌دهد.

از پورتال آژور شما می‌توانید به وسیله‌ی Azure Resource Manager منابع را در گروه‌ها اجرا، مدیریت و مشاهده کنید. برای عملیات‌های تکراری می‌توانید از Azure PowerShell و رابط Azure Command Line استفاده کنید.

با استفاده از داشبورد قابل تنظیم، شما می‌توانید عملیات و عملکرد برنامه‌ها و زیربنای مبتنی بر آژور را که شامل توانایی استعلام و آنالیز گزارش‌ها است، ببینید. برای جلوگیری از مشکلات می‌توانید هشدارهایی برای مطلع شدن از حالت‌های غیرطبیعی و همچنین کارهای اتوماتیک بر اساس تصمیمات کاربر تنظیم کنید.

Azure Security Center به منابع ابری شما براساس مقاوم بودن در برابر تهدیدات امنیتی نمره می‌دهد. براساس این نمره سرویس هوش مصنوعی محور آژور پیشنهاداتی برای بهبود امنیت شما می‌دهد.

درنهایت مرکز جداگانه‌ی Cost Management به شما امکان آنالیز هزینه‌های مبتنی بر استفاده‌، تنظیم هشدار برای اتفاقات ناخوشایند و بررسی پیشنهادات برای کاهش هدر دادن می‌دهد.

Azure Active Directory چیست؟

حتی اگر شما هیچوقت پورتال آژور مایکروسافت را باز نکرده‌اید یا مستقیما با سرویس‌های آژور کار نکرده‌اید، همچنان ممکن است سازمان شما از Azure Active Directory استفاده کند.

سرویس‌های مختلف ابری مایکروسافت کاملا با هم هماهنگ‌اند. مثلا اگر شما اشتراک Enterprise یا Business آفیس 365 دارید همه‌ی تنظیمات شما به Azure AD می‌رود. همین چیز برای Dynamics CRM و Microsoft Intune نیز وجود دارد. شما می‌توانید دستگاه‌ها و کاربران متصل را با پورتال Azure AD مدیریت کنید. اکانت‌های با امکانات ابتدایی رایگان هستند. امکانات اضافی در گروه‌های Premium P1 و Premium P2 در دسترس‌اند.

هزینه مایکروسافت آژور چقدر است؟

بیشتر سرویس‌های آژور با پرداخت هزینه‌ی آن‌ها کاملا در دسترس شما قرار خواهند گرفت. شما می‌توانید اشتراک یک ساله یا سه‌ ساله بگیرید که بسیار هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. پورتال آژور هنگامی که یک منبع را اضافه می‌کنید، هزینه آن را به شما نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید از ماشین حساب قیمتی آژور برای محاسبه‌ی قیمت یک منبع استفاده کنید.

بیشتر اشتراک‌های ویژوال استودیو از مزیت اعتبار ماهانه رایگان آژور بهره می‌برند. مقدار دقیق آن به نوع اشتراک بستگی دارد. اگر عضو BizSpark یا شبکه‌ی همکاری مایکروسافت باشید نیز از اعتبار ماهانه خاصی بهره خواهید برد.

و اگر شما می‌خواهید سرویس‌های آژور را امتحان کنید، می‌توانید اکانت رایگانی در آن ثبت نام کنید که برای ماه اول 200 دلار اعتبار به علاوه امکان دسترسی به بعضی سرویس‌های محبوب را برای سال اول دارد.

منبع :

ZDNET

72 پست
امیر محمد امانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  علیرضا
  پاسخ دهید پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399

  الان ایران تحریمه ، چطوری میشه توش ثبت نام کرد

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,