_سخت افزار پنل جدید

نگاهی نزدیک به مایکروسافت بند 3 دست‌بندی که رنگ آفتاب را به‌خود ندید

مایکروسافت بند 3 محصولی بود که در قیاس با نسل پیشین خود بهبودهای متعددی به‌همراه داشت، اما این محصول در نهایت رنگ آفتاب را به‌خود ندید و تولید انبوه آن انجام نشد. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به یکی از نمونه‌های این دست‌بند که در اختیار سایت ویندوز سنترال قرار گرفته و بررسی شده است.

مایکروسافت بند 2 در مقایسه با نسخه اول این دست بند سلامتی از هر جهت ارتقا یافته بود. طراحی آن در مقایسه با قبل به‌مراتب بهتر شده بود، به نمایشگر آمولد با رزولوشن بالاتری تجهیز شده بود و البته طراحی ارگونومیک دست بند باعث شده بود تا هنگام کاملا روی مچ دست بنشیند. مایکروسافت بند 2 به‌رغم تمامی این بهبودها البته محصولی به کمال رسیده نبود، با این شرایط شخصا امیدوار بودم تا مایکروسافت نسل بعدی این دست بند سلامتی را عرضه کند تا در نهایت آن را به محصولی بالغ بدل سازد، اما در نهایت با لغو شدن عرضه نسخه سوم مایکروسافت بند، این آرزو برای همیشه به فراموشی سپرده شد.

زمانی که مایکروسافت اعلام کرد توسعه خانواده دست بندهای سلامتی خود را متوقف خواهد کرد، عمیقا ناراحت شدم. مایکروسافت بند 2 در مجموع دست بندی مناسب بود، البته که این محصول برترین دست‌بند سلامتی موجود در بازار نبود، اما مایکروسافت این امکان را داشت که با افزودن برخی موارد بدان، آن را تبدیل به برترین دست‌بند سلامتی موجود در بازار سازد. مایکروسافت بند 3 هرگز وارد بازار نشد، اما این بدین معنی نیست که این محصول در داخل کمپ ردموند توسعه پیدا نکرده است.

مایکروسافت بند 3 نیز مانند برخی دیگر از محصولات مایکروسافت که به‌رغم توسعه نهایی، تولید انبوه نشدند، به موزه خاطرات مهندسان ردموندی اضافه شده است. خوشبختانه این امکان برای من فراهم شده تا نسخه پروتوتایپ مایکروسافت بند 3 را در اختیار داشته باشم و به بررسی آن بپردازم. این نسخه از مایکروسافت بند در قیاس با نسخه قبلی، تغییرات کمی را به‌خود دیده است، اما همین تغییرات اندک باعث شده تا مایکروسافت بند 3 به برترین دست‌بند سلامتی مایکروسافت بدل گردد. من طی یک هفته با این محصول کار کردم و اکنون زمان آن رسیده که تجربه خود از این محصول را با شما به اشتراک بگذارم.

مقایسه مشخصات فنی مایکروسافت بند 2 و بند 3

مشخصاتمایکروسافت بند 2مایکروسافت بند 3
اندازه نمایشگر 12.8x32 میلی متر12.8x32 میلی متر
نوع نمایشگرآمولد منحنیآمولد منحنی
رزولوشن320X128 پیکسل320X128 پیکسل
عمر باتری48 ساعت (استفاده از GPS می‌تواند بر عمر باتری اثر بگذارد)48 ساعت (استفاده از GPS می‌تواند بر عمر باتری اثر بگذارد)
مدت زمان شارژ کامل باتری1.5 ساعت1 ساعت
سنسورهاضربان قلب، شتاب سنج سه محوره، ژیروسکوپ، GPS، نور محیط، دماسنج، سنسور UV، سنسور لمسی، سنسور جریان الکتریسیته پوست، میکروفون، فشارسنجضربان قلب، شتاب سنج سه محوره، ژیروسکوپ، GPS، نور محیط، دماسنج، سنسور UV، سنسور لمسی، سنسور جریان الکتریسیته پوست، میکروفون، فشارسنج، سنسور ثبت ضربان قلب توسط الکتریسیته بدن، RFID
اتصال بلوتوث نسخه 4.0 بلوتوث نسخه 4.0

تفاوت‌های ظاهری دو نسخه

برخلاف مایکروسافت بند 2 که در مقابل نسل قبل خود تغییرات ظاهری زیادی به‌خود دیده بود، مایکروسافت بند 3 تفاوت ظاهری چندانی با نسخه قبل خود ندارد. البته این به‌معنی عدم تغییر نیست، بند 3 در بخش‌هایی کاملا متفاوت از قبل شده است. برای مثال قفل دست‌بند اکنون طراحی کاملا متفاوتی نسبت به قبل دارد، علاوه بر تغییر در طراحی، سگک دست بند نیز به‌مراتب باریک‌تر شده که در نتیجه احساس راحتی بسیار بیشتری هنگام استفاده فراهم آورده است.

بند 2 طراحی تقریبا نازکی داشت، اما بند 3 حتی از نسخه قبلی نیز نازک‌تر شده و از این حیث ظاهر و البته راحتی دست‌بند بهبود چشمگیری پیدا کرده است. همین تغییر کوچک در طراحی باعث شده تا احتمال گیر کردن بند 3 به وسایل دیگر هنگام کارکردن کاهش یابد، از این حیث بند 3 پیشرفت بزرگی در مقایسه با بند 2 داشته است.

تغییر مشهود دیگر که در ظاهر بند 3 دیده می‌شود، دکمه اکشن است که در نسخه قبلی رنگی مشکی داشت، اما در این نسخه همرنگ بدنه نقره‌ای شده است.قابلیت‌های جدید مایکروسافت بند 3

مهمترین قابلیت برجسته بند 3 در مقایسه با نسخه دوم، ضد آب بودن آن است. مایکروسافت بند 2 در مقابل باران و ترشح آب مقاوم بود، اما امکان استفاده از آن هنگام شنا ممکن نبود. مایکروسافت بند 3 از این حیث ارتقا بزرگی به‌حساب می‌آید، چرا که دست‌بندی کاملا ضد آب است و از آن هنگام شنا کردن نیز می‌توان استفاده کرده. مهم‌ترین قابلیت‌های بند 3 به‌شرح زیر است:

 • امکان ردیابی و بررسی فعالیت بدنی هنگام شنا.
 • قابلیت بررسی سلامت عمومی بدن.
 • پشتیبانی از تگ‌های RFID.

شاید یکی از برجسته‌ترین قابلیت‌های بند 3 افزوده شدن قابلیت بررسی و نظارت بر سلامت عمومی بدن است. این قابلیت با افزوده شدن سنسور الکتروکاردیوگرام میسر شده که توانایی ثبت و بررسی فشار خون شما را دارا است. با استفاده از این سنسور بند 3 قادر است میزان سطح استرس و فشار عصبی شما را نشان دهد. این سنسور در کنار سنسور دماسنج دست‌بند را قادر ساخته تا نظارت بهتری روی وضعیت سلامت جسمی شما داشته باشد. این اطلاعات برای پایش و بررسی سلامت کاربر اهمیت بسیار بالایی دارند، به‌خصوص که کمتر دست‌بندی در بازار وجود دارد که دارای چنین سنسورهایی باشد.دوام و مقاومت مایکروسافت بند 3

مقاومت و دوام مایکروسافت بند 2 یکی از نقاط ضعف بارز آن بود. بسیاری از خریداران پس از چندین ماه استفاده با مشکل پارگی بند دستگاه مواجه شدند. بسیاری از کاربران به‌واسطه بروز این مشکل دست‌بند خود را پس دادند و در عوض یک نمونه جدید دریافت کردند. (من شخصا چه در مورد مایکروسافت بند 1 و چه در مورد مایکروسافت بند 2 با چنین مشکلی مواجه نشدم.)

با توجه به وجود این مشکلات برای مایکروسافت بند 2، وضعیت دوام نسخه جدید چطور است؟ پاسخ به این سوال چندان راحت نیست، چرا که این محصول هرگز به‌صورت انبوه تولید نشد و بنابراین امکان صحبت در مورد کیفیت ساخت دشوار خواهد بود. اما آنچه که مسلم است موادی که در ساخت مایکروسافت بند 3 مورد استفاده قرار گرفته کاملا مشابه نسخه پیشین است. البته محل اتصال بند به بدنه در قیاس با قبل بسیار محکمتر است و دیگر شاهد بازی کردن این قسمت نیستیم، اما در مورد کیفیت بند نمی‌توان با قطعیت نظر داد.

جمع‌بندی

مایکروسافت بند 3 را باید برترین نسخه از دست‌بندهای سلامتی مایکروسافت دانست. البته این مسئله به‌هیچ وجه غافلگیر کننده نیست، چرا که اصولا جدیدترین نسخه از هر محصول بهترین نسخه از آن نیز خواهد بود. با توجه به بهبودهایی که بند 3 در مقایسه با نسخه پیشین به‌همراه داشته، حقیقتا ناراحت کننده است که مایکروسافت عرضه نهایی آن را انجام نداد.

بند 3 دارای ویژگی‌هایی است که فقدان آنها در نسخه پیشین لمس می‌شد. ضد آب بودن، امکان اندازه‌گیری فشار خون و بررسی میزان استرس کاربر از نکات برجسته آن به‌شمار می‌رود. شاید از خود بپرسید آیا این دستگاه لغو شده ارزش خرید را داشت؟ به‌نظر من بله، با آنکه من فردی ورزشکار نیستم، اما ضد آب شدن بند 3 در کنار طراحی نازک‌تر آن عاملی است که می‌توانست کاربران زیادی را ترغیب به خرید یا ارتقا از بند 2 به بند 3 سازد.

نقاط قوت:

 • طراحی نازک.
 • سنسور الکتروکاردیوگرام.
 • ضد آب بودن.

نقاط ضعف:

 • عدم عرضه عمومی.
 • احتمالا ضعف دوام دست‌بند همچنان پابرجاست.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  هنوز دیدگاهی ثبت نشده
  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , ,