اگر چه گزارشاتی داریم که نشان می‌دهد مایکروسافت در اوایل امسال به دنبال به خدمت گرفتن شرکت بزرگ الکترونیک آرتس بوده است، اما در حال حاضر فکر نمی‌کنم که کسی هنوز انتظار داشته باشد که چنین چیزی محقق شود. مایکروسافت در رویداد E3 امسال خبر از به خدمت گرفتن چند استودیوی جدید داد تا به توسعه بازی‌های فرست پارتی خود کمک کند و علاوه بر آن خودش هم چند استودیوی جدید تاسیس کرد و همچنان هم شایعاتی به گوش می‌رسد که این شرکت به دنبال جذب چند استودیوی دیگر نیز هست.

به نظر می‌رسد که استراتژی و سیاست کاری مایکروسافت فعلا این است که با خرید استودیوهای کوچک‌تر نیروی درونی خود را قدرتمند‌تر از گذشته کند و به جای خریداری شرکت‌های ناشر بسیار بزرگ نظیر اکتیویژن (Activision) و یا الکترونیک آرتس (Electronic Arts) بیشتر قصد دارد روی سازندگان کوچک‌تر سرمایه گذاری کند. اما این کار شاید دلیل دیگری هم داشته باشد که یکی از تحلیلگران شرکت خدمات مالیِ مورگان استنلی (Morgan Stanley) هم به آن اشاره کرده است.

به حال به نظر می‌رسد که سیاست و استراتژی فعلی مایکروسافت طبق روالی که در حال پیش روی کردن است، بهتر به نظر می‌رسد چرا که به عقیده کیت ویس (Keith Weiss)، یکی از تحلیلگران شرکت خدمات مالیِ مورگان استنلی، صرفه‌ی اقتصادیِ مایکروسافت برای خرید یک شرکت ناشر بزرگ نظیر اکتیویژن و یا الکترونیک آرتس جور در نمی‌آید؛ حتی در صورتی که مایکروسافت به دنبال گسترش سرویس‌های اشتراکی مختلف خود نظیر گیم‌ پس (Game Pass) هم باشد و تبدیل به نتفلیکسِ بازی‌های ویدیویی شود. در نهایت با بررسی بیشتر این موضوع به این حقیقت می‌رسیم که خریداری هر یک از این شرکت‌های ناشر، نیاز به ایجاد حساب‌های مالی و بودجه بسیار زیادی دارد که پس از حصولِ نتیجه، نمی‌تواند برگردانده شود. برخی از این بودجه صرف سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلفی از جمله ایجاد توافق با صاحبان پلتفرم می‌شود و یا این که میزان فروش و درآمد آن‌ها از استریم کردن سری بازی‌های FIFA باید به اندازه‌ای باشد که تقریبا تعداد نامحدودی از آن روی همه‌ی پلتفرم‌ها به انجام برسد. کیت ویس در این زمینه گفت:

توجیح اقتصادی برای برگرداندن چنین موضوعی پس از به نتیجه رسیدن آن، به نظر چالش برانگیز می‌رسد. مایکروسافت باید برای بودجه استریم کردن هزینه کند که پس از حصول نتیجه، نمی‌تواند بازگردانده شود.

همانطور که گفته شد، طبق اظهارات کیت ویس هم کسی در چنین شرایطی انتظار خریداری اکتیویژن یا الکترونیک آرتس را از مایکروسافت ندارد چرا که آن‌ها به خوبی در حال پیشبرد کارهای خود با استودیوهای تازه‌ای که به خدمت گرفتند، هستند و هنوز هم به دنبال جذب و سرمایه گذاری روی چند استودیوی دیگر نیز می‌ باشند. با این حال بررسی نظر یکی از صاحب نظرانِ این صنعت هم در این زمینه خالی از لطف نبود که دیدیم چنین فردی هم نظر مشابهی دارد و وقوع این اتفاق را غیر محتمل می‌ داند.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ali
پاسخ دهید چهارشنبه 2 آبان 1397

خرید این شرکتها چه فایده ای می تونه داشته باشه مایکروسافت که نمیاد بازی هاشون رو انحصاری کنه برای ایکس باکس و ویندوز 10 پس چه مزیتی داره همین الان هم تمام بازی هاشون در دسترس داره ☹

    عرفان رحیمی صادق
    پاسخ دهید چهارشنبه 2 آبان 1397

    به هر حال اگه مایکروسافت یکی از این‌ها رو خریداری کنه که بعید به نظر میاد، به احتمال خیلی زیاد بازی‌هاشون هم به انحصار مایکروسافت درمیاد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,