در طی گذشت چند سال اخیر، شرکت مایکروسافت به طور افزاینده و با سرعت بسیار زیاد لاین آپ عناوین فرست پارتی خود را بهبود بخشیده است. نه تنها این شرکت تمام عناوین انحصاری ایکس‌باکس خود را برای پلتفرم رایانه‌های شخصی نیز عرضه کرده است، بلکه آن‌ها را روی فروشگاه ویندوز نیز در دسترس قرار داده‌اند و شروع به انتشار آن‌ها روی شبکه استیم نیز کرده‌اند. 

غافلگیر کننده تر از این، آن‌ها اجازه‌ی عرضه کردن برخی از عناوین خود را روی کنسول‌های شرکت‌های رقیب را نیز داده‌اند. خب، اکنون اینطور به نظر می‌رسد که آن‌ها دوست دارند کمی در این زمینه عقب نشینی کنند و روند گذشته‌ی خود را که پیش از این موضوعات داشتند، همانطور ادامه دهند چرا که این شرکت این اواخر اعلام کرده است که آن‌ها برنامه‌ای در آینده برای ادامه دادن این روند در نظر ندارند.

در بیانیه‌ تازه‌ای که توسط Games Industry از طرف مایکروسافت به انتشار رسیده است، شرکت مایکروسافت گفت که آن‌ها هیچ برنامه دیگری در آینده برای عرضه کردن IP های بیشتر خود روی کنسول‌های دیگر ندارند. آن‌ها گفتند که به ادامه دادن و دنبال کردن قابلیت بازی میان پلتفرمی یا همان کراس پلی همچنان ادامه خواهند داد و همینطور این روند را در سایر انواع مشابه سرویس‌های میان کنسولی انجام می‌دهند اما ظاهرا این طور به نظر می‌رسد که این کار پایان این روند خواهد بود. مایکروسافت در این بیانیه اعلام کرده است که:

سال گذشته دوره بسیار هیجان انگیزی برای ما بود چرا که ما تقریبا تعداد تیم‌های خلاق داخلی که زیر نظر Xbox Game Studios فعالیت داشتند را بیش از دو برابر افزایش دادیم.

در ادامه این بیانیه چنین گفته شده است که:

با اضافه شدن این استودیوهای جدید به تیم سازنده و توسعه دهنده عناوین فرست پارتی ما، از وجود یک سری تعهدها نسبت به سایر پلتفرم‌هایی که وجود داشت آگاه بودیم و با افتخار این کار را انجام دادیم. به هر حال هر چه که در گذشته بوده و رخ داده است، گذشته و ما قصد داریم که از این به بعد این استودیوهای جدید روی ساخت و تولید بازی‌های جدید برای پلتفرم‌های خودمان توجه و تمرکز کنند. ما هیچ برنامه خاصی دیگر برای افزایش و گسترش تعداد عناوین فرست پارتی و انحصاری خود برای سایر پلتفرم‌ها نداریم و نمی‌خواهیم هیچ یک از آن‌ها را دیگر برای کنسول‌های برندهای دیگر هم عرضه کنیم. ما به طور عمیق به باور و اطمینان خود به کراس پلی و پیشروی میان پلتفرمی بازی های رایانه‌ای ادامه خواهیم داد تا انعطاف پذیری مناسب و درست را در اختیار سازندگان و توسعه دهندگان قرار دهیم تا اطمینان یک تجربه جذاب و لذت بخش به بازی‌بازان داده شود.

این بیانیه درست پس از این که عنوان Ori and the Blind Forest برای کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ معرفی شد، به انتشار رسید که یعنی این بازی احتمالا برای مدتی طولانی آخرین عنوان فرست پارتی مایکروسافت خواهد بود که برای پلتفرم‌های دیگر هم در دسترس قرار خواهد گرفت. این موضوع هم منطقی به نظر می‌رسد و هم با در نظر گرفتن دیدگاه رو به توسعه و رشد آن ها در این زمینه، کمی هم غافلگیر کننده؛ اما به هر ترتیب آن‌ها هنوز هم یک برند در اختیار دارند تا ما را به دنبال خود بکشاند.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,