_سرفیس پنل جدید

مایکروسافت سرفیس پرو لپ تاپی خارج از آنچه که همگان تصور می کنند به ادعای مایکروسافت سرفیس پرو یک لپ تاپ است. ما هم با این ادعا موافق هستیم.

پنج سال پیش مایکروسافت، خط تولید سرفیس پرو را به عنوان “تبلتی که می‌تواند جایگزین لپ‌تاپ‌ها باشد” راه‌اندازی کرد. این خط تولید و موقعیت محصول که در آن زمان به طور انحصاری در اختیار مایکروسافت بود یک محصول ایده‌آل و استراتژیک برای این شرکت به حساب می‌آمد. برای بررسی بیشتر مایکروسافت سرفیس پرو با وینفون همراه باشید.

در سال 2013 رایانه‌های تبلتی به مرور محبوبیت خود را به دست آوردند و پیش بینی می‌شد آنها جایگزین نهایی لپ‌تاپ‌ها باشند. در این سال مایکروسافت با ارائه سرفیس در حال بازاریابی و رقابت با آیپد و تبلت‌های اندرویدی بود.

علاوه بر این، محصول جدید مایکروسافت تاکید ویژه‌ای بر بهره‌وری بهتر از نوع دسکتاپی خود داشت؛ هر چند سرفیس‌ها در ابتدا دارای ضعف‌های غیرقابل کتمانی بودند که به هر حال به عنوان یک محصول اولیه، طبیعی و اجتناب ناپذیر بود. آن سرفیس که در سال 2013 به بازار ارائه شد در واقع محصول اولیه‌ای بود که زمینه را برای “لپ‌تاپ سرفیس” آماده کرد؛ در حقیقت لپ‌تاپ سرفیس یک محصول با طراحی منحصر به فرد، بسته‌بندی شده و با آرم و مشخصات مایکروسافت است. اجازه دهید در ادامه به دقت به بررسی این محصول بپردازیم.

بخش بازاریابی مایکروسافت نقطه قوتی برای سرفیس‌هاست

موقعیت یابی پروژه سرفیس پرو یک چالش منحصر به فرد برای مایکروسافت بود. برای این محصول نیاز به سخت افزاری بود که در فضایی محکم دارای جنب و جوش و تحرک خاص خود باشد. متاسفانه، هرچند که کلمه “تبلت” دقیقاً بیانگر شکل سخت افزار دستگاه است، اما راهبران این بازار یک تجربه سخت افزاری و نرم افزاری به طور توامان را در بازار تبلت‌ها تعریف کرده‌اند. ولی جای نگرانی نیست، چرا که مصرف کنندگان به تجربیات تبلتی که با سیستم عامل‌های تلفن همراه و اکوسیستم‌هایی که با برنامه‌‌های پر تحرک ارتباط دارند، عادت کرده‌اند.

در آخر هم، این امر به طور استراتژیک برای مایکروسافت به امری کاملاً ناامید کننده بدل شد. مایکروسافت هرگز یک سیستم عامل تلفن همراه موفق و یا سیستم عامل قوی لمسی محور را نداشت. اما به جای آن ویندوز را داشت؛ سیستم عامل دسکتاپی محبوب و پرطرفدار دنیا.

بدین ترتیب، “سرفیس به عنوان یک تبلت ( با سخت افزاری مسطح و محکم) که می‌تواند جایگزین لپ‌تاپ باشد ( ویندوز دسکتاپ و یا حتی ویندوزفون‌ها) معرفی و شناخته شد.” در حقیقت جادویی که مایکروسافت برای سرفیس انجام داد سخت افزاری خاص بود که بتواند در دل تبلت‌ها قرار بگیرد؛ سخت افزاری که حتی ضعف‌های سیستم عامل و نرم افزاری را در تبلت کاهش دهد. ضمن اینکه سخت افزار باید قدرت رایانه‌ها و ویندوزهای خانگی دسکتاپ را نیز به عنوان یک لپ‌تاپ دارا باشد. پانوس پانای از سازندگان اصلی سرفیس، ابتدا به مقایسه سرفیس پرو با مک بوک پرداخت و سپس در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرفیس با هیچ تبلت دیگری قابل مقایسه نیست چرا که هیچ تبلتی در سطح کلاس آن وجود ندارد. در حقیقت این بیانیه نیز خاص بودن لپ تاپ سرفیس را تایید می‌کند.

سرفیس در حد و اندازه‌ یک لپ‌تاپ است، نه یک تبلت

زاک بودن یکی از کارشناسان حوزه مایکروسافت، احساسات و هیجانات بیش از حد خود را در خصوص این محصول جدید مایکروسافت اینگونه بیان کرد:

مایکروسافت با خط تولید سرفیس پرو در حال ساخت لپ‌تاپی همه کاره است

استدلال او در ابتدا در خصوص تبلت‌هایی بود که هیچ صفحه کلیدی به آنها متصل نیست. بسته بندی‌های ابتدایی سرفیس پرو نیز از خانواده سرفیس تبعیت می‌کرد و عدم وجود صفحه کلید در آنها به اثبات رسید. اما حالا سرفیس پرو نیز همانند سرفیس بوک و لپ‌تاپ سرفیس، بیش از پیش به یک لپ‌تاپ شبیه شده است.

قوی‌ترین استدلال زاک بودن این است که از آنجایی که این دستگاه با “کاور تایپ” بسته‌بندی نشده، پس در اصل یک تبلت است. تجربه لپ‌تاپی مانند تجربه تبلتی است. با این حال، تفاوت آنها در نوع بهره‌برداری نرم افزاری و سخت افزاری محصول به طور توامان و یکپارچه است. سرفیس چه با صفحه کلید باشد و چه بدون آن، نرم‌افزارهای بهینه شده برای لپ‌تاپ ها را اجرا می‌کند ( برعکس رقبای اصلی‌اش در این رده). مایکروسافت با علم بر این تفاوت سرفیس را اینگونه خلق کرده است و کارکنان این بخش را تحت فشار قرار داد تا محصولی را ارائه کنند که بتواند جایگزین لپ‌تاپ‌ها باشد. در کنار بازاریابی مایکروسافت و آشنایی مصرف‌کنندگان با ویندوز به عنوان یک سیستم‌عامل دسکتاپ، سرفیس پرو به عنوان یک رایانه منحصر به فرد طراحی شد. بدین ترتیب حتی اگر صفحه کلید که به عنوان قطعه‌ای که حضورش در رایانه‌های خانگی و دسکتاپ ضروری است در طراحی سرفیس پروها در نظر گرفته نمی‌شد باز هم می‌شد این محصول را به عنوان یک لپ‌تاپ در نظر گرفت تا یک تبلت.

کارشناسان زیادی در حال تجزیه و تحلیل این فناوری نوین هستند و همگان به این نکته اذعان دارند که باید تعریف مجددی برای آنچه که به عنوان اصول اولیه و سنتی در این تکنولوژی محاسبه می‌شود انجام داد. بنابراین، طراحی سرفیس پرو ممکن است یک تعریف جدید در رده‌ لپ‌تاپ‌های موجود در بازار باشد که به گفته زاک بودن با پارامترهای سنتی قابل اندازه‌گیری و اجرا نیست.

بسته‌بندی جداگانه، بیشترین سود

مایکروسافت به عنوان یک فرصتی که سودآوری یا ضررآفرین بودن آن از پیش مشخص نبود، پس از طراحی اصلی سرفیس فروش صفحه کلید را به طور جداگانه آغاز کرد. تجارت و کسب و کار  مایکروسافت همواره همان است که بود.

سرفیس پرو به عنوان مقیاس جدیدی از یک لپ‌تاپ بازار جدیدی را در این صنعت بازگشایی کرد؛ بسته بندی و مدل کسب و کاری که با حالت سنتی خود بسیار متفاوت بود. در حقیقت، زاک بودن پذیرفت که اگر صفحه کلید به عنوان یکی از قطعات اصلی در بسته بندی اولیه محصول قرار داشت، محصول جدید مایکروسافت به تعریف جدیدی از تبلت ها و محصولاتی از این دست بدل می شد.

از آنجایی که در حال حاضر مایکروسافت سرفیس پرو و صفحه کلیدش را در دو بسته‌بندی جداگانه ارائه می‌دهد، حالا حتی زاک بودن نیز موافق آن است که سرفیس پرو قطعاً یک لپ‌تاپ است.

 

همه آنچه که در خانواده سرفیس وجود دارد

زاک بودن استدلال می‌کند که سه لپ‌تاپ – سرفیس پرو، لپ‌تاپ سرفیس و سرفیس بوک- و حالت دسکتاپی آن، یعنی سرفیس استودیو، مجموعه خانواده سرفیس را تشکیل می‌دهد. وی اظهار داشت که مایکروسافت می‌تواند در سه سطح زیر به مخاطبان گسترده‌تری دسترسی داشته باشد:

 • سرفیس پرو: به عنوان یک تبلت که می‌تواند لپ‌تاپ هم باشد.
 • لپ‌تاپ سرفیس: به عنوان یک لپ‎‌تاپ خالص و صرف
 • سرفیس بوک: به عنوان یک لپ‎‌تاپ 2 در 1 ابزاری بسیار خوب است.

به طرز عجیبی، طرح بازاریابی پیشنهادی زاک بودن بر این دستگاه‎‌ها به عنوان لپ‌تاپ درست همان چیزی است که بخش بازاریابی مایکروسافت نیز از آن الگو تبعیت می‌کند. از طرفی دیگر طراحی نرم‌افزار برای سرفیس پرو بسیار دشوار است. ویندوز این محصول را به سمت یک الگوی استفاده که عمدتا شبیه به لپ‌تاپ است هدایت می‌کند و به نوع ، قالب و فرم محصول بی توجه است.

به طرز کاملاً منطقی و طبیعی، نحوه استفاده ما از سرفیس پرویی که در اختیار داریم بسیار شبیه به استفاده از لپ‌تاپ‌هایی است که در گذشته از آنها استفاده می‌کردیم. ما سرفیس پرو را به راحتی بر روی میز قرار داده و استفاده می‌کنیم یا حتی وقتی بر روی زمین نشسته‌ایم آن را روی پای خود قرار داده و همچنان به راحتی از آن استفاده می‌کنیم. حتی در ماشین و رختخواب نیز استفاده از این محصول بسیار ساده و راحت و همچون لپ‌تاپ‌های قدیمی است. سرفیس پرو قطعاً یک لپ‌تاپ لمسی است. علاوه بر این، ما سرفیس پرو را به عنوان یک ابزار برای نوشتن و انجام کسب و کارهای روزانه استفاده می‌کنیم و حتی در دفاتر کاری، اداری و تجاری می‌توانیم بیشترین بهره‌وری را از این دستگاه انتظار داشته باشیم؛ انگار که عملاً یک لپ‌تاپ خریده‌ایم.

ما همینطور از سرفیس پرو به منظور مصارف هنری و صنعتی نیز استفاده کردیم؛ قطعاً تجربه بسیاری از خریداران سرفیس پرو همانند تجربه ماست. ما می‎خواستیم یک رایانه خانگی یا اداری با ویندوز دسکتاپ را داشته باشیم و سرفیس پرو نیز به خوبی توانسته است دقیقاً مطابق نیازهای ما باشد. سرفیس پرو از همه لحاظ همان چیزی است که همگان آن را می‌خواستند (بجای آنکه ما یک کامپیوتر معمولی یا لپ‎‌تاپ های سنتی و عرف بازار را انتخاب کنیم). ویژگی‌های ثانویه سرفیس پرو نیز این است که “یک لپ‌تاپ همه کاره است”.

بازاریابی تخصصی و موشکافانه

مایکروسافت سرفیس پرو را یک لپ‎‌تاپ لمسی می‌داند که در زمره تبلت‌ها یک استثناست و جایگاه قابل قبولی نیز در میان لپ‌تاپ‌ها دارد. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که “تبلتی که می‌تواند جایگزین لپ‎‌تاپ شما باشد” . این محصول که می‌تواند یک تلفن هوشمند نیز تلقی شود، جایگاه تبلت‌ها را چندین پله ارتقاء خواهد داد. قطعاً ارائه این محصول که در ماه مه 2017 رخ داده است باعث تغییرات شگرفی در میان تبلت‌ها خواهد شد و شرکت‌های دیگر را نیز به سمت تغییراتی در ساخت تبلت‌ها و نزدیک شدن به چیزی شبیه به سرفیس پرو تشویق خواهد کرد.

این لپ‌تاپ منحصر به فرد با صفحه کلید تبلتی جداگانه و حالت استودیویی “آماده به کار” می‌تواند یک لپ‌تاپ چندمنظوره تلقی شود.

آیا شما نیز با نظر زاک بودن موافق هستید؟ شما نیز همانند او فکر می‌کنید؟ نظر خود را به ما نیز اطلاع دهید

منبع :

WINDOWS CENTRAL

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  هنوز دیدگاهی ثبت نشده
  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , ,