برای ماه‌ها بسیاری از کاربران، شریکان مایکروسافت و کارشناسان درباره‌ی آینده‌ی پلتفرم یونیورسال ویندوز(UWP) صحبت می‌کردند. اما در واقع پلتفرم Win32 نیز همچنان محبوب است و گویا مایکروسافت به آن‌ توجه نشان داده است. اما داستان واقعی چیست؟

کوین گالو (Kevin Gallo) نایب رئیس پلتفرم توسعه ویندوز درباره‌ی آینده پلتفرم ویندوز صحبت‌هایی داشته است. زمانی که مایکروسافت با ویندوز 8 از UWP رونمایی کرد (که با ویندوز 10 ادامه یافت) گفته شد که پلتفرم مایکروسافت پلتفرمی برای برنامه‌های با عملکرد بهتر و امنیت بالاتر منتشر کرده است زیرا برنامه‌ها از طریق استور مایکروسافت قابل آپدیت و توزیع خواهند بود. توسعه‌دهندگان می‌تواند از ابزارهای مختلف عمومی برنامه‌نویسی برای توسعه برنامه‌ی خود در ویندوز 10، ویندوزفون، هولولنز و غیره استفاده کنند. اما نقطه ضعف آن اجرا شدن برنامه‌های UWP فقط در دستگاه‌های ویندوز 10 است. بنابراین توسعه‌دهندگان برای UWP کردن برنامه‌های خود نیاز به تلاش دارند، همچنین برنامه‌های Win32 امکانات UWP مثل لمس و inking را ندارند.

گالو می‌گوید که ما نباید این راه را در پیش می‌گرفتیم ولی با وجود این دو دستگی همچنان مایکروسافت از UWP حمایت خواهد کرد. در طول سال‌های گذشته مایکروسافت تلاش کرده که بعضی تفاوت‌ها که گالو از آن‌ها به عنوان “فاصله‌ی بزرگ” بین UWP و Win32 یاد می‌کند را با اضافه‌ کردن المنت‌های “دسکتاپ مدرن” به برنامه‌های Win32 از بین ببرد.

به گفته گالو بعد از زمانی که این پروژه بزرگ کامل شد به همه‌ی برنامه‌ها برنامه‌های ویندوز (Windows apps) گفته خواهد شد. هدف‌ ایده‌آل نیز در دسترس قرار دادن همه‌ی قابلیت‌های پلتفرمی برای همه توسعه‌دهنگان است.

سال گذشته مایکروسافت “XAML Islands” را با هدف استفاده توسعه‌‌دهندگان از المنت‌های UWP در برنامه‌های Win32 معرفی کرد که شامل فرم‌های ویندوز و تکنولوژی‌های WPF می‌شود. طبق گفته‌های گالو توسعه‌دهنگان از مایکروسافت تقاضا کرده‌اند که بسیاری از قسمت‌های پلتفرم یونیورسال ویندوز مثل WinUI، ویندوز ترمینال و MSIX را برای استفاده‌‌ در برنامه‌های Win32 در دسترس توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها قرار دهد.

در یکی دیگر از حرکات برای از بین بردن فاصله‌ی Win32 و UWP مایکروسافت اعلام کرد که برنامه‌های دسکتاپ Win32 می‌توانند از قابلیت‌های Windows Runtime استفاده کنند. این حالت به صورت شبیه‌سازی در آپدیت 1903 فعال خواهد شد.

Windows Runtime دسترسی بیشتر قابلیت‌های اکوسیستم UWP را با در اختیار گذاشتن قابلیت‌های Windows Runtime بدون نیاز به یونیورسال کردن برنامه، برای شما ممکن می‌کند. این کار نگه‌ داشتن کدهای حال حاضر مبتنی بر Win32 شما و ارتقا برنامه‌‌ با کمک قابلیت‌های مدرن ویندوز 10 را در اختیار شما قرار داده است.

خلاصه اینکه هدف مایکروسافت در دسترس قرار دادن همه‌ی امکانات موجود برای همه‌ی فریم‌ورک‌های ویندوزی (Windows frameworks) است.  دست کشیدن این شرکت از هر کدام از فریم‌ورک‌های ویندوزی مخالفت‌های زیادی را در پی دارد.

به نظر گالو استور برای بازرگانی ساخته شده و راهی برای توزیع برنامه‌ها است اما تنها راهی نیست که کاربران ویندوز می‌توانند برنامه‌ها را دریافت کنند. او می‌گوید: “شما می‌توانید به برنامه‌های خارج از استور هم اعتماد کنید. اما کاربران علاقه دارند که برنامه‌هایی که از نظر مایکروسافت خوب هستند را بشناسند.” این می‌تواند به معنای ساخته شدن یک مجوز و استاندارد توسط مایکروسافت است. اینکه برنامه‌ها از کجا دانلود شوند (فروشگاه مایکروسافت، یک سایت یا راه‌های دیگر) به تصمیم توسعه‌دهنده بستگی خواهد داشت اما مایکروسافت کاربران را به دانلود این برنامه‌های قابل‌ اعتماد راهنمایی خواهد کرد.

در نهایت گالو به این نکته اشاره می‌کند که روزهای ساخت و توسعه برنامه‌های UWP و یا برنامه‌های استور به پایان رسیده است. به زودی شاهد Windows apps خواهیم بود.

منبع :

ZDNET

72 پست
امیر محمد امانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , , ,