۱۴۷۹۷۴۲۸۲۸_microsoft-todd-holmdahl_story

 

مایکروسافت بازوهای مالی و مهندسی خود را به کار انداخته است تا در عرصه ی محاسبات کوانتومی موفقیت های خود را بدست آورد و ماشینی برای حل مشکلات امروز کامپیوترهای دیجیتال بسازد. برای رسیدن به این هدف، مایکروسافت شرط بندی خود را دوبرابر کرده است و به تازگی چهار دانشمند و صاحب نظر برتر عرصه ی محاسبات کوانتومی جهان را به خدمت گرفته تا در این عرصه قدرتمندتر از قبل عمل کند. با وینفون همراه باشید.

 

در حال حاضر نگاه مثبت به کامپیوترهای کوانتومی در حال افزایش است تا این دستگاه های فوق العاده قدرتمند از دنیای رمان ها و داستان های علمی تخیلی بیرون بیایند و در دسترس بشر قرار بگیرند. اگر این ماشین ها بتوانند کارایی لازم را در عرصه واقعی نیز داشته باشند کمک بسیار زیادی به هوش مصنوعی و ساخت داروها خواهد شد.

تصمیم مایکروسافت بر این است تا تحقیقات دقیق و بسیار حرفه ای و سرمایه گذاری عظیم در زمینه ی ساخت این ماشین ها انجام دهد تا بتواند در عرصه ی جهانی با کمپانی هایی مثل گوگل و IBM رقابت کند.

در جهان عجیب و غریب فیزیک کوانتوم، مایکروسافت با انتخاب مسیر متفاوت، خود را از رقبا جدا کرده است. این کمپانی بر روی بخش های بهم پیچیده شده که به نام آنیون شناخته می شود تمرکز کرده است تا بتواند قطعات ابررایانه ی خودش که دارای خواص غیرمعمولی از فیزیک کوانتوم است را طراحی کند.

رهبران تحقیقات این شرکت به خوبی می دانند که هنوز موانعی در مسیر ساخت ماشین کوانتوم مفید وجود دارد و نیازمند هر دو سطح فیزیک پایه و توسعه ی نرم افزارهای بهره برداری کننده از کیوبیت ها است که در سیستم های دیجیتالی امروزی امکان پذیر نیست.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۵ سرمایه گذاری و تحقیقات در زمینه ی Station Q را تحت رهبری میشائیل فریدمن -یکی از ریاضی دانان مشهور شروع کرد. مایکروسافت اعتقاد دارد به اندازه ی کافی به طراحی ساختار پایه ای بلاک های کیوبیت نزدیک شده است و می تواند مهندسی کامپیوتری کامل را شروع کند. این اظهارات از طرف Todd Holmdahl مدیر دستگاه های نسل آینده مایکروسافت مطرح شده که قبلا نیز رهبری پروژه های مختلفی مثل ماشین بازی اکس بکس و سیستم واقعیت ترکیب شده هالولنز را برعهده داشته است:

” با کشف اولین کیوبیت، نقشه ی راه ما برای رسیدن به صدها کیوبیت بسیار هموارتر شده است.”

فیزیکدانان مایکروسافت بعد از پیشرفت های دوسال گذشته به تازگی تصمیم به تلاش برای ساخت رایانه ی کوانتومی توپولوژیکی گرفته اند و اعتماد به نفس بالایی برای دستیابی به کیوبیت های پایدار بیشتر پیدا کرده اند.

الگوریتم های ثابت شده می تواند مشکلات متفاوتی را بسیار سریع تر از رایانه های دیجیتالی امروز حل کند. اولین تاثیر زودرس آن که به نام الگوریم شور شناخته می شود و توجیه فنی تجزیه ی اعداد اول را نشان می دهد، امید دستیابی به رایانه های کوانتومی برای شکستن کدها را افزایش می دهد. در کنار این ها نتایج بدست آمده از تحقیقات مایکروسافت به صورت بالقوه می تواند پیامدهای بسیار تکان دهنده ای در جهان داشته باشد چرا که تجارت الکترونیک مدرن بر پایه سیستم های رمزنگاری شده ساخته شده و آن ها به وسیله رایانه های دیجیتالی معمول امروزی غیرقابل شکستن هستند. همچنین روش های پیشنهادی برای جستجوی پایگاه های داده و یادگیری الگوریتم ها بسیار سریعتر خواهد شد و می تواند پیشرفت شگرفی در تشخیص گفتار و بینایی رایانه ها داشته باشد.

ms-stories-station-q-marcus-kouwenhoven-10-lo243w

مایکروسافت برای پیشرفت بیشتر در این مسیر دو تن از رهبران عرصه ی محاسبات کوانتومی Leo Kouwenhoven  و Charles Marcus را استخدام کرده است و به زودی دو دانشمند صاحب نظر در این عرصه Matthias Troyer و David Reilly را به عضویت خود در خواهد آورد.

Troyer معتقد است برای محاسبات فوق العاده قدرتمند نیاز به یک سخت افزار ندارند بلکه نیازمند یک نرم افزار بهینه سازی شده هستند. همچنین دیگر عضو اینده تیم مایکروسافت دکتر Reilly نیز معتقد است رایانه های کوانتومی بسیار بیشتر از کیوبیت ها هستند و تمام سیستم های سخت افزاری کلاسیک، ارتباطات خارج از جهان را شامل می شوند.

کتر Kouwenhoven می گوید: “اپلیکیشن رویایی من برای یک رایانه ی کوانتومی یک ماشینی خواهد بود که می تواند مسائل مربوط به فیزیک کوانتوم را حل کند”

به نظر می رسد مایکروسافت به رایانه های کوانتومی، نزدیک تر از قبل شده و امید فعلی دانشمندان این شرکت و حضور برترین دانشمندان این عرصه در این شرکت نوید خوبی برای آینده ی تکنولوژی جهان است.

منبع :

NEW YORK TIMES

1318 پست
هادی اکبری زاده
هدف ما، غلبه بر کارهای قبلیمان... پیش به سوی آینده با مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamed
پاسخ دهید سه شنبه 2 آذر 1395

پیچیدست نفهمیدم ولی دمشون گرم موفق باشن

عرفان الهامی
پاسخ دهید سه شنبه 2 آذر 1395

اگه دست پیدا کنن تغییری که تو دنیای کامپیوتر حاصل میشه صدها برابر بزرگتر از تغییر حاصل از تولید ترانزیستور و مدار های مجتمع در قرن گذشته خواهد بود🙏🏼

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,