در حالی که بسیار از کاربران اصولا به سطل آشغال یا Recycle Bin ویندوز مراجعه نکرده و از ترکیب جادویی Shift + Delete برای پاک کردن فایل‌ها و پوشه‌ها استفاده می‌کنند، اما نمی‌توان منکر شد، سطل آشغال ویندوز یکی از ویژگی‌ها مهم آن است که از پاک شدن تصادفی اطلاعات مهم، جلوگیری به عمل می‌آورد.

سطل آشغال در چندین به روز رسانی مهم ویندوز دستخوش تغییرات نشده است و البته دلیل آن ساده بودن مفهوم سطل آشغال در همه سیستم‌عامل‌های دسکتاپی است. در واقع نکته‌ای برای بهبود کاربری این ویژگی وجود ندارد. در واقع Recycle Bin نقش یک سطل زباله را بازی می‌کند که فایل‌ها و پوشه‌های پاک شده توسط کاربر، پیش از اینکه به کلی از رایانه حذف شوند، در آنجا ذخیره می‌گردند. به همین منظور شاید نکته دیگری نباشد که به بهبود این ویژگی کمک نماید.

اما یک ویژگی که کاربران همیشه درخواست آن را داشته‌اند و مایکروسافت نیز نسبت به آن بی‌توجهی کرده، دسترسی به سطل آشغال از طریق سیستم تِرِی (System Tray-قسمت سمت راست پایین، در کنار نوار ابزار که ساعت و نرم‌افزارهای اجرا شده در ویندوز به صورت کوچک نمایش داده می‌شوند) بوده است. البته امکان پین کردن (چسباندن) سطل زباله به استارت و نوار وظیفه وجود داشته اما در ویندوز این امکان برای سیستم تری متاسفانه به صورت پیش‌فرض دیده نشده است.

اما خبر خوب این که اپلیکیشن سبکی با نام MiniBin وجود دارد که به شما امکان ایجاد یک آیکون کوچک سطل آشغال در سیستم تِری را می‌دهد. این آیکون تمام امکانات سطل آشغال را به سیستم‌ تِرِی آورده و شما امکان دسترسی به آن را از همه قسمت‌ها ویندوز خواهید داشت.

اولین نکته این است که این برنامه نه تنها برای ویندوز ۱۰، بلکه برای تمام نسخه‌های ویندوز در دسترس است. بعد از نصب، یک آیکون کوچک سطل زباله در سیستم تری شما نمایان می‌شود و به محض آن که ماوس خود را بر روی آن ببرید، اندازه فایل‌های موجود در سطل آشغال ویندوز را نمایش می‌دهد.

نکته:  تنظیمات پیش‌فرض MiniBin به این صورت است که با دوبار کلیک بر روی آیکون آن، سطل آشغال ویندوز به کلی خالی می‌شود. این حالت درون تنظیمات برنامه قابل تغییر است.

علاوه بر این، MiniBin صدای پاک شدن فایل‌ها از سطل آشغال را مطابق صدای پیش‌فرض ویندوز و به همراه هشدار پیش‌فرض نمایش می‌دهد. آیکون MiniBin نیز می‌تواند شخصی سازی گردد. آیکون این برنامه بر اساس اندازه‌های فایل‌های موجود در سطل آشغال ویندوز، تغییر می‌کند و حتی کاربر می‌تواند از هر آیکونی که مایل است برای آن استفاده کند.

در هنگام نصب این اپ، می‌توانید به آن اجازه دهید که پس از هر بار راه‌اندازی رایانه، به صورت خودکار اجرا شود. مشخصا برای اپ‌هایی مثل MiniBin که سرویس‌هایی را فراهم می‌کنند، امکان اجرای خودکار در هنگام راه‌اندازی رایانه حیاتی است. این اپ به شدت سبک بوده و اگر رایانه‌ای دارید که ویندوز ۱۰ بر روی آن اجرا شده است، با باز بودن دائمی این اپلیکیشین به هیچ عنوان مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

در حال حاضر به نظر نمی‌رسد مایکروسافت اقدامی در جهت راه‌اندازی ویژگی مشابه با آنچه MiniBin ارائه می‌دهد در ویندوز باشد. به‌روز رسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ با اسم رمز 19H1، به که توسعه آن در ماه مارس به اتمام رسیده و در ماه آپریل در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، اکنون از طریق پروژه اینسایدر در دسترس است، اما چنین ویژگی به آن اضافه نگردیده است.
کاربران هم‌اکنون می‌توانند در Feedback Hub از مایکروسافت برای اضافه شدن یک چنین امکانی، برای سطل آشغال اصلی ویندوز درخواست ارائه نمایند.

منبع :

SOFTPEDIA

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  Ajay
  پاسخ دهید شنبه 18 اسفند 1397

  خوبه

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,