_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

بررسی Need For Speed Payback

Need For Speed Payback نوعی از بازی‌های مسابقه‌ای است که بی‌نیاز از هر ویژگی خاصی برای افزایش شتاب است. گشتاور آن با زحمت زیاد با چرخش‌های تهاجمی و پرتوهای ترمز به دست می‌آید و انفجارهای فشرده‌ای از نیتروژن بهترین دوست شما در کشش های درون جاده‌های باز است.در حال حاضر چندین نسخه از بازی نیدفوراسپید وجود دارد، اما دلایلی وجود دارد که Payback را از بقیه نسخه‌ها متمایز کرده است. برای بررسی‌های بیشتر این بازی در ادامه با وینفون همراه باشید.

با وجود تصاویر چشمگیر و کاملاً بروز و معاصر، Need For Speed Payback نسبت به نسخه آندرگراند الهامی از مسابقه‌ای سریع و خشمگین خیابانی است. با این حال،  نسخه‌ پی بک کاملاً با احساسات بازیکن در ارتباط است و وی را کاملاً غرق در خود می کند.

در مقطعی نیدفوراسپید به شدت تحت تاثیر “وین دیزل” و علاقمندی شرکت برای اتومبیل‌های تیونر شده و وارداتی ژاپنی بود، اما اکنون از آخرین محصولات معرفی شده‌ Dwayne Johnson-centric آن هم به صورت سفارشی‌سازی شده و به‌روز استفاده می‌کند که عملکردش بسیار حیرت‌انگیز و نظمی فراتر از حد تصور دارد. داستان این بازی در ایالت فاکولته یک ایالت خیالی در آمریکا قرار دارد؛ داستان برگرفته شده Payback از خیانت و انتقام‌گیری در فضای باز گسترده‌ای است که با دامنه و تنوع آن بازیکن شگفت زده می شود. فاکس لاس وگاس در سیلور راک یک جنگل شهری درخشان که گلچینی از حرص و طمع است و به تدریج به بیابان‌های تابش شدید خورشید و دامنه‌های کوهستان دشوار گسترش می یابد و توسط دامی که پهن می‌شود این بیابان برای کاربر به جنگلی شبیه می‌شود که او را گول خواهد زد. تصاویر مختلفی از فورچون والی در جای جای مختلف این بازی که حتی در سرعت‌های بالا هم تصویر ثابتی دارد از نکات قابل توجه این بازی است؛ اما متاسفانه مکان‌های این بازی متمایز از یکدیگر نیست و همین امر باعث شده تا تصاویر در ذهن به یاد ماندنی نباشد تا بتواند احساسات پایدار را به نمایش بگذارد و عملاً بازی را در یک محیط باز ادامه می دهد که بازیکن نقشش را بدون هیچ برجستگی در آن ایفا می کند.

و البته کلیت داستان نسخه پی بک همانند سایر نسخه‎هاست. پس از سه قهرمانی ماجراجویانه که در ابتدای بازی اتفاق می‌افتد و قتلی که رخ می دهد، آنها برنامه‌ای دقیق را برای انتقام تعیین می‌کنند که بر خلاف پیروان خود و سندیکای جنایتکار شنیلی که آنها نمایندگی‌اش می کنند است. همین داستان آنقدر وسوسه‌انگیز است که به ساختار بازی اهمیت می‌دهد. به عنوان مثال داستان بازی شما را به شکست دادن خدمه “آرچتیپال” در مسابقه‌های مختلف دعوت می کند؛ مسابقاتی که دشمنان شما نیز به فکر نیش زدن به شما از طرق مختلف هستند.

این نوع از سختی داستان بازی همان ایده‌آلی است که شما برای آنکه مغز خود را درگیرش کنید نیاز دارید؛ با این حال، احساس می‌شود که خودآگاهی در نوع داستان‌نویسی این بازی دخیل نبوده است و صمیمتی که سعی شده در داستان بازی پررنگ باشد نتوانسته است مزیت قابل توجهی برای آن باشد. گفتگو‌های ردوبدل شده بسیار بی‌مزه و بی‌محتواست و باعث خستگی بازیکن می شود و اغلب سازندگان بازی برای اشاره همه چیز در بازی خود از “ماتریس اژدهای توپ Z” استفاده کرده‌اند. اما یکی از موارد خوب این بازی برخی از رازهای تودرتو است که برای این بازی درنظرگرفته شده است. همچنین نوعی از جنجال‌های اجباری که به نوعی در بازی‌های ویدیویی عادی شده است و وصله‌ای ناجور برای اینگونه از بازی‌هاست برای جنجال‌های این بازی نیز درنظرگرفته شده است. برای مثال، کسی که “Lie Ty” را فراخوانی می‌کند، گویشش برای هر کسی کاملاً خنده دار است. همه اینها می‌تواند به‌نوعی سکانس‌هایی باشد که به بازی تحمیل شده است، هرچند که از این دست سکانس ها در طول بازی متناوباً تکرار می شود اما خوشبختانه محدود شده است و بیش از حد نیست. نکته‌ی دیگر وجود خورده روایت‌هایی است که در طول بازی وجود دارد که داستان اصلی بازی را از ریتم خودش دور می‌کند.

در نسخه Payback نیدفوراسپید، ماموریت‌های مکرر برای بازیکن در بازی اتفاق می‌افتد و داستانهایی رخ می‌دهد که می‌تواند برای کاربر بسیار الهام بخش بوده و به سرعت بازی می‌افزاید.این لحظه‌های الهام بخش از سوی ویژگیهایی است که در خودرو تعیبه شده و از لحاظ بصری به کاربر منتقل می‌شود. اما اینها به همان اندازه که جالب هستند، زمانی که بازی به طور کامل از سوی شما کنترل می شود، کاملاً خراب می‌شوند. اینکه طراحان بازی به‌خوبی موفق شده‌اند یک پل 18 کیلومتری را طراحی و راه‌اندازی کنند و یک کامیون نیز به طور خطرناک در طرف مقابل جاده به طور خطرناک روبروی شما رانندگی کند و حتی احتمال پرت شدن شما به پایین این پل را ایجاد کند.  یا استفاده از سطوح شیب‌‎دار که در این بازی به زیبایی به کار گرفته شده است که بازی را از یک رانندگی در ساده در سطحی معمولی به رانندگی در حالت خطرناک منحرف می کند و کنترلی که می‌بایست بازیکن روی چرخ های خودرو در این حالت داشته باشد. اینها ممکن است بیشتر صحنه هایی سینمایی باشد، اما مجبور شدن به تماشای صحنه‌ای که باید بتوانید در آن خودرو را از سمت چرخ‌های عقب و دیفرانسیل عقبی خودرو کنترل نمایید، فوق‌العاده دلهره‌آور و گیج کننده است و آن را جزو ویژگی‌های ذاتی و منحصربه‌فرد پی بک کرده است.

همانند نسخه‌های قبلی نیدفوراسپید، جلوی شما ایستگاه‌های بازرسی همانند دنیای واقعی ظاهر می‌شود. همچنین پی بک نیز همانند سایر نسخه‌های نیدفوراسپید، مسابقات جاده‌ای، رانش، کششی و سرعتی را در انواع مختلف به شما ارائه می دهد. تله‌های خاص سرعتی که از آنها به نام “فورزا هوریزون-اسکو” نام برده می‌شود نیز وجود دارد و چالش‎های رانش زمین را در سرتاسر بازی مشاهده خواهید کرد و تمام این جزئیات و حواس‌پرتی‌ها برای شما درست در نقطه‌ای رخ می‌دهد که ایستگاه بازرسی نیز وجود دارد. صحبت‎‌هایی که در طول مسابقات و مسابقات خارج از جاده و مسابقات رانشگری می‌شود متاسفانه احساس ناخوشایندی به بازیکن خواهد داد. افزایش سرعت خودروها در نسخه پی بک بسیار راحت است که یک لذت غیرقابل‌وصف اما ساده است تا ببینید در هنگام رانش زمین چگونه می‌توانید این مرحله را پشت سر بگذارید. حوادث رخ داده در طول بازی کوتاه و شیرین است، اما خیلی زود تکراری می شود، زیرا پس از مدتی شما فقط تغییر دنده در ماشین خود را احساس می‌کنید و چیز دیگری نمی‌بینید. وقایع و اتفاقات کاملاً سنتی و قدیمی است هرچند کوشیده شده است تا با حوادث کوچکی در این بین بازی را از یکنواختی بیرون ببرد. همچنین وجود خودروهای سنگین در اطراف مسابقه جایگزین خوبی برای افزودن چالش به این بازی نیست.

در همین حال، تعقیبات پلیس در حین بازی و نیز خطاهای زمانی در هنگام نقشه‌خوانی کاربر از ضعف‌هایی است که نیدفوراسپید باید بیش از پیش روی آن تمرکز کند.

مشکل این است که، خارج از حوادث رانش که در آن یک رویداد غیرطبیعی و متفاوت است، حس سرعت در Payback ناچیز است. سرعت‌سنج آن ممکن است جذاب باشد، اما هیچ معنای قابل ملاحظه‌ای وجود ندارد که وقتی شما با سرعت 160 مایل در ساعت در حرکت هستید و ناگهان از تله سوخت استفاده می‌کنید تغییر محسوسی برای شما رخ دهد. نید فور اسپید به سرعت در حال فروش این نسخه از بازیهای خود است اما متاسفانه تصویر واضحی از جهانی شدن آن وجود ندارد؛ انگار که خود Need For Speed عجله‌ای برای همگانی شدن این بازی ندارد.

عبور عابرپیاده در این بازی نیز شگفت‌انگیز است. اما این شگفت‌انگیزی با رانندگانی که در طول بازی نقش منفعلی دارند و پلیس‌هایی که بسیار ابتدایی طراحی شده اند ذوق بازیکن را کور می کند. البته طراحان بازی رفتار پلیس‌ها را تهاجمی طراحی کرده‌اند که شما در هنگام بازی نباید آنها را نادیده بگیرید. فراتر از اینها سادگی طراحی نقاط ایست بازرسی در این بازی است؛ جزئیات این ایستگاه‌های بازرسی البته تحسین برانگیزند و حتی وقتی ماشین آسیبی می بیند این آسیب دیدگی فولادها بسیار جذاب طراحی شده‌اند و در دقت به این جزئیات چیز خاصی نیست که از دست رفته باشد. تیزری ویدیویی از بخشی از این بازی را در زیر می بینید:

این همه ترکیبی از یک بازی بی‌نظیر و غیرقابل حدس است و تنها به مقداری تلاش از سوی شما نیاز دارد تا این ویژگیها بیش از پیش شود. هر اتفاق در بازی پی بک که در ماشین شما رخ دهد توسط مکانیک هوشمند CARPG در حافظه‌های ابری خود ذخیره می شود. هر وسیله نقیله‌ای که شما در اختیار دارید دارای شش اسلات برای کارت های سرعت است که قطعات مختلفی را تحت پوشش قرار می دهد (مانند جعبه دنده و ECU) و با مزایایی خاص که آمار و سطح کلی ماشین شما را افزایش می‌دهد. هر رویداد دارای مراحل توصیه شده‌ای است و این بدان معنی است که هر مرحله حدوداً 40 تا 50 دقیقه زمان می‌برد تا شما کارت‌های سرعت آن مرحله را برای افزایش سرعت و ارتقاء ماشین خود بدست آورید. اگر در کمتر از 40 تا 50 دقیقه بتوانید آن مرحله را پشت سر بگذارید می‌توانید یکی از برندگان این مسابقه باشید. اما هوش مصنوعی هر چه بیشتر فضا را برای رسیدن شما به این زمان و پشت سر گذاشتن مراحل پر گرد و غبار خواهد کرد. میزان هوش مصنوعی استفاده شده در هر مرحله‌ی بازی ممکن است بسیار جزئی باشد، اما هیچ راهی برای رقابت در آنها وجود ندارد.

شما می‌توانید کارت‌های سرعت را با پول و اعتباری که بدین منظور درون بازی برای شما اختصاص داده شده است از مغازه‌هایی که به همین منظور درون بازی قرار دارند خریداری نمایید. اما مدت اعتبار از این کارت‌های سرعت بهینه نیست و در حقیقت شما در طول بازی نیازمندید تا هر 30 دقیقه یک بار از طریق این مغازه‌ها آنها را شارژ مجدد کنید. این‌درحالیست که شما برای خرید خودروهای جدید نیز به پولتان نیاز دارید. این بازی این امکان را به شما می دهد تا بتوانید کارت‌های سرعت خود را در بخش تجاری بازی که بصورت آنلاین در آن تعبیه شده است، با دیگران به خرید و فروش بگذارید و فقط کارت سرعت همان مرحله را که در حقیقت یکی از ارکان مهم شما برای پیروزی در مسابقه است را در اختیار داشته باشید. اما این بدان معنی نیست که شما مدام در طول بازی به این نقاط خسته کننده می‌رسید. باید توجه داشته باشید که علاوه بر مسیر پیش‌رو، در طول داستان این بازی بازگشت به گذشته و مرور کل داستان از ابتدا تا آنجایی که شما در آن قرار دارید نیز وجود دارد تا با بررسی دقیق آن بتوانید اگر کارتی را در قسمتی از دست داده‌اید مجدداً برای دریافت آن تلاش کنید و سپس با کارت‌های کافی به سمت مراحل بالاتر حرکت کنید. این نکته به صورت یک جایزه برای پخش مجدد مسابقه‌ی تان از ابتدا تا حالا و یا از هر کجا که بخواهید تاکنون برای شما وجود دارد که این از ویژگی‌های خاص این بازی است و هنگامی که شما برای افزایش سرعت‌تان در پی یافتن این کارت‌ها هستید، بازی نیز شما را به پیش رفتن تشویق می‌کند مگر آنکه وقت و فرصت خالی و کافی برای بازگشتن به عقب را واقعاً داشته باشید. هیچ چیز سرگرم کننده‌ای در مورد وقایع تکراری وجود ندارد، به ویژه در برابر مخالفان این بازی که البته در حال حاضر تعداد بسیار کمی را شامل می شوند. اما متاسفانه در Need For Speed Payback هیچ فکر و  راه حل جایگزینی برای استفاده از پول‌ها به جز مواردی که به آنها اشاره شد دیده نشده است.

در حقیقت نیدفوراسپید پی بک بیشتر از هر چیز به یک مسابقه تند و سریع با تمرکز بر روی سرعت پرداخته است. سادگی،یکپارچگی و دستکاری‌هایی که گاهاً میتواند یک بازیکن در طبیعت بازی اعمال کند سرگرم کننده است؛ اما اینها هرگز برای فرار پی بک از نقص‌هایی که دارد کافی نیست. برای هر چه بهتر کردن بازی باید زمان گذاشت که شاید شما را خسته کند و این همان اشکال عمده‌ای است که متاسفانه نیدفوراسپید پی بک در هر لایه از خود با آن مواجه است. سریع و خشن نیست؛ و این نتیجه‌ای ناامید کننده است.

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,