جنگ کنسول‌ها و پلتفرم‌های مختلف دیگر یکی از چاشنی‌های اصلی صنعت بازی‌های رایانه‌ای در فضای مجازی شده است که دوری کردن از آن غیر ممکن است. هر گوشه‌ای را که نگاه کنید، عده از طرفداران یک کنسول، با طرفداران کنسول مقابل شروع به بحث و درگیری کرده‌اند و با هم مبارزه می‌کنند تا ثابت کنند کنسول مورد استفاده آن‌ها از همه بهتر است و هیچ چیز بهتر از کنسول‌ها آن‌ها نیست. فیل اسپنسر صحبت‌های جالبی در این زمینه کرده که در ادمه می‌توانید مشاهده کنید.

این که چه کنسولی بهتر است و کدام یک خوب نیست، به همان طرفدارانی که با دیگران می‌جنگند ربط دارد و این که چنین بحث‌هایی مفید است یا باعث ضربه زدن به پیکره صنعت بازی‌های رایانه‌ای می‌شوند هم خودش بحث کاملا جدایی است که از حوصله این بخش خارج است. بسیار سخت و غیر ممکن است که انکار کنیم چنان احساسات قدرتمندی گاهی اوقات در این بحث‌ها وجود دارد که ممکن است یکی از طرفین دعوا درگیر آن شوند. به عنوان مثال، بدون شک خودِ این مطلب هم باعث جبهه گیری عده‌ای خواهد شد و واکنش‌های مثبت و منفی زیادی خواهد داشت که عده کمی هم در این بین، با حفظ نقش میانجی‌گری خود دوست دارند طرفین را به آرامش بیشتری دعوت کنند. در حقیقت این امر برای اکثر مطالبی که توسط ما پوشش داده می‌شود، تکرار خواهد شد و همیشه این بحث‌ها وجود داشته و خواهد داشت. اما در این میان یکی از افرادی که به این موضوع دیدگاه متفاوتی دارد، فیل اسپنسر (Phil Spencer)، مدیر بخش بازی‌های رایانه‌ای و ایکس‌باکسِ شرکت مایکروسافت، است که به نظر می‌رسد بسیار علاقه دارد تا ایده‌ی جنگ کنسول‌ها که آن را کاملا برایتان معرفی کردیم، انکار کند و دست از این مسائل بردارد.

فیل اسپنسر در گفت و گوی تازه‌ای که در مصاحبه اخیر خود با وبسایت Gamespot داشت، هنوز هم تصدیق کرد که رقابت‌هایی در این زمینه در سطوح و شدت‌های مختلف میان همه وجود دارد که درمورد تکنولوژی هم صدق می‌کند اما ایده این که شرکت‌های مختلفی که در هر یک از این زمینه‌ها مشغول به کار هستند، دشمن خونین یکدیگر هستند، چیزی است که وی عقیده دارد تاریخ مصرف آن گذشته است و قدیمی شده است. وی درمورد این صحبت کرد که چطور شرکت‌های مختلف بازی سازی در E3 گذشته گرد هم جمع شدند تا برای بهبود وضعیت کلی کسب و کار این صنعت کار و تلاش بیشتری کنند و چطور آن را در جنبه‌های مختلف بهبود ببخشند. اساسا بحث اصلی وی و چیزی که همیشه روی آن زیاد تاکید می‌کند این است که می‌گوید این کسب و کار مثل ورزش نیست که دائما به طور مداوم در تلاش باشید که با تنه زدن به حریف خود او را از میدان رقابت خارج کنید و یا زیر پای خود له کنید و آن‌ها اکنون دور هم جمع شده‌اند تا به طور بسیار منسجم‌تر از هر زمان دیگری که در گذشته بودند، برای اهداف مشترک خود کار و تلاش کنند. وی در مورد این موضوع چنین گفت که:

نکته مثبت و خوبی که درمورد E3 وجود دارد این است که جایی است که همه ما (شرکت های حاضر و فعال در صنعت بازی‌های رایانه‌ای) در آن با هم ملاقات می‌کنیم.

همچنین وی صحبت‌های خود را در ادامه چنین اضافه کرد که:

الکترونیک آرتس (EA) آنجا حضور دارد، Take-Two همینطور، سونی همینطور و نینتندو هم همینطور آنجا حضور دارند. فکر می‌کنم چیزی حدود ۳۰ نفر از اعضای بزرگ‌ترین شرکت‌های حاضر این این زمینه در آن شرکت می‌کنند… Epic هم حتی آنجا حضور دارد. ما درمورد این داریم صحبت می‌کنیم که چطور ما این نمایش را تبدیل به یک نمایش بهتر برای همه کردیم. هر زمانی که شما بتوانید که ما هم کاملا روی آن تمرکز کرده‌ایم، می‌توانید مناطق رایجی از تمرکز را برای ما به عنوان شرکت‌های فعال در صنعت بازی‌های رایانه‌ای به وجود بیاورید که ما امیدواریم بتوانیم همانطور که در طی گذشت این سال‌ها پیشرفت و پیشروی کردیم، در آن‌ها این کار را ادامه دهیم و این زمینه‌ها را بهبود ببخشیم. فکر می کنم که انجام دادن این کار به این ایده ختم خواهد شد که برای ما منطقی به نظر می‌رسد که در وضعیت‌های محنصر به فرد و خاصی که به وجود می‌آید در زمینه‌های مختلف با یکدیگر همکاری کنیم.

این واقعا نگاه جالبی به این موضوع است، مخصوصا برای کسی که تبدیل به یکی از دانه درشت‌های این کسب و کار شده است و حسابی اسم و رسم خودش و فعالیت‌ هایش به گوش همه رسیده است. فعالیت و کسب و کار شرکت مایکروسافت در بخش ایکس‌باکس و بازی‌های رایانه‌ای تحت نظارت و کنترل فیل اسپنسر و با تصدی‌گری وی به عنوان مدیر عامل، بیش از هر زمان دیگری درهای بازی‌ها و عناوین فرست پارتی و انحصاری آن‌ها را روی پلتفرم‌های مختلف، مخصوصا رایانه‌های شخصی و حتی نینتندو سوییچ باز کرده است. بی شک انجام دادن این کارها باعث به وجود آمدن ذهنیت خوبی از اسپنسر در ذهن مردم خواهد شد که او را به عنوان فردی خواهند شناخت که با پرچم سفیدی در دست، در دوره‌ای که جنگ کنسول‌ها همه را درگیر خود کرده است، برای بازگشت آرامش تلاش کرده است.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,