مایکروسافت با سری محصولات سرفیس نشان داده که بهترین سازنده یک کامپیوتری ویندوزی، سازنده خود ویندوز است. از سرفیس پرو گرفته تا سرفیس بوک، سرفیس لپ‌تاپ تا سرفیس استودیو، مایکروسافت به خوبی نشان داده که نیاز یک کاربر از کامپیوتر را بهتر از هر شرکت دیگری می‌داند. کوچکترین عضو خانواده سرفیس یعنی سرفیس گو نیز درست براساس همین دیدگاه و فلسفه توسعه یافته، محصولی کوچک اما بسیار کارآمد که توانسته تجربه‌ای منحصر به‌فرد از یک تبلت هیبریدی را فراهم آورد.

این مقاله تجربه نویسنده برجسته سایت ویندوز سنترال راسل هالی از کوچکترین عضو خانواده سرفیس یعنی سرفیس گو است. وی طی این نوشتار تجاربی که طی این سالها با کامپیوترهای مختلف داشته و نقطه عطفی که تبلت هیبریدی کوچک مایکروسافت ایجاد کرده را به نگارش درآورده است.

در ماه جولای سال 2008 پس از ماه‌ها تحقیق بالاخره یک لپ‌تاپ ایسر اسپایر را از سایت بست بای خریداری کردم. در آن زمان به‌عنوان ادمین سرور مشغول به کار بودم و در نتیجه نیاز به کامپیوتر کوچکی داشتم که بتواند در هر جایی همراهم باشد، تا در صورت بروز هر مشکل در سرور، مسئله را برطرف کنم. محل سکونت من فاصله 30 دقیقه‌ای با دفتر کارم داشت، در نتیجه کوچک بودن لپ‌تاپ مهم‌ترین اولویت من هنگام خرید بود.

در آن زمان تقریبا از هر دقیقه‌ای که با این لپ‌تاپ سروکله می‌زدم متنفر بودم. بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کردم برای سازگاری با رزولوشن نمایشگر مشکل داشتند. عمر باتری افتضاح بود، حتی با وجود داشتن یک باتری اضافه این مسئله چندان تفاوتی پیدا نکرده بود. با انجام کوچکترین کارهای پردازشی دستگاه داغ شده و باتری با سرعت زیادی خالی می‌شد.

طی این سالها برای پیش بردن کارهای خود با دستگاه‌های دیگری کلنجار رفتم. مدتی را صرف آزمایش مک بوک ایر اپل کردم، بعد از آن کامپیوترهای همواره متصلی که اخیرا معرفی شده را انتخاب کردم. حتی چند صباحی را نیز با آیپد پرو صرف کردم که برای کارهای مدنظر من، تجربه بسیار فاجعه‌ای را فراهم آورده بود. باز کردن جعبه یک دستگاه جدید و ناامید شدن از آن و در نهایت رفتن سراغ یک جعبه جدید به بخش ثابتی از تجربه من در این سالها بدل گشته بود.

اخیرا یک Surface Go را خریداری کردم و اکنون با اطمینان می‌توانم بگویم که جستجوی من دیگر به پایان رسیده است. مایکروسافت توانسته تجربه کاربری که دقیقا دنبال آن بودم را فراهم آورد. در حقیقت چند هفته اخیر که از این دستگاه استفاده کرده‌ام کاملا یک رویا بوده است.

مایکروسافت سرفیس گو کوچک، کارآمد است و برای استفاده در هر جایی ایده‌آل

“سرفیس گو” پاسخ‌گوی تک تک خواسته‌های من

طی این سالها خواسته‌های من از یک کامپیوتر تا حدی متفاوت شده است، اما زمانی که به این نیازها فکر می‌کنم، تفاوت فاحشی ایجاد نشده است. من نیاز به دستگاهی داشتم که به حد کافی کوچک باشد تا در هر جایی مرا همراهی کند. عمر باتری کافی داشته باشد تا حداقل زودتر از یک روز نیاز به شارژ نداشته باشد و در نهایت استفاده از آن حقیقتا لذت‌بخش باشد.

در ابتدا گفتم که خواسته‌های من از یک کامپیوتر تاحدی تغییر کرده، برای مثال وجود پورت USB-C و یک کیبورد با کیفیت چیزی است که در هر کامپیوتر همواره بدان توجه دارم. در نهایت نیز استفاده از این دستگاه باید لذت‌بخش باشد و مرا به خود جذب کند، بالاخره کامپیوتر چیزی است که در طی روز همواره همراه من است.

من تاکنون تمامی سرفیس‌هایی که مایکروسافت تاکنون عرضه کرده را استفاده کرده‌ام و در نتیجه هنگام رونمایی از سرفیس گو چندان امیدوار نبودم. سرفیس لپ‎‌تاپ محصول ایده‌آل من نبود، البته دخترم شدیدا به این کامپیوتر علاقه دارد و آن را تحسین می‌کند. سرفیس بوک قدرتی برابر با یک کامپیوتر دسکتاپ ندارد و در نتیجه نمی‌تواند جایگزین خوبی برای کامپیوتر دسکتاپ من باشد. در نهایت سرفیس پرو 4 با وجود تمام قابلیت‌هایی بالایی که دارد، برای من به اندازه کافی کوچک نیست تا بتواند در هر جایی همراه من باشد.

من شدیدا علاقه داشتم تا ببینم عملکرد یک سرفیس ارزان‌قیمت چطور است. به‌خصوص که قیمت مدل پایه سرفیس گو قیمتی نزدیک به آیپد و کروم بوک‌ها دارد. این محصول ارزان قیمت اما در نهایت توانست تمام چیزی را که طلب می‌کردم پاسخ دهد.

در حقیقت از اینکه سرفیس گو چگونه قادر شده تا تمام نیازهای مرا پاسخ دهد، شگفت‌زده شده‌ام. این تبلت هیبریدی به حد کافی کوچک و نازک است تا در جیب پشت صندلی ماشین من قرار گرفته تا در هر جایی که هستم همراهم باشد. کوچکی تنها صفت بارز سرفیس گو نیست، این تبلت کیفیت ساخت بالایی دارد و به حد کافی محکم است، تا هنگام استفاده کودکان من هنگام رانندگی‌های طولانی آسیب نبیند.

عمر باتری برای چندین ساعت کاری که انجام می‌دهم کاملا مناسب است، وجود پورت USB-C نیز درست همان خواسته همیشگی من در این روزها است. وجود شیار کارت حافظه SD نیز باعث شده تا عکس‌ها را بدون واسطه از دوربین خود در این نوت بوک کوچک تماشا کنم. قدرت سخت‌افزاری سرفیس گو البته که یک هیولا نیست، اما با این حال به‌لطف قابلیت Xbox Play Anywhere بازی Cup Head را نیز روی سرفیس گو، گاهی بازی می‌کنم که البته در این بازی چندان توانا نیستم.

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که یادآور شوم تمامی این کارها را با مدل پایه دستگاه انجام می‌دهم. گاهی هنگام انجام پردازش‌های بسیار سنگین مثل ویرایش عکس در نرم‌افزار لایت روم یا باز بودن 12 تب مرورگر، دستگاه نیاز به رم اضافه پیدا می‌کند و اندکی کند می‌شود. با این حال هیچ گاه مشکل کرش پیش نخواهد آمد و تمامی اپلیکیشن‌ها درست در جای خود باز باقی می‌مانند. به واقع پایداری بالای دستگاه حس یک کامپیوتر ویندوزی را به شما القا نمی‌کند، شخصا حس می‌کردم در حال کار با یک آیپد هستم که به جای اپلیکیشن‌های ساده ios در حال اجرای نرم‌افزارهای کامل دسکتاپ است.

کوچک بودن این سرفیس به هیچ عنوان به‌معنی محدود بودن آن برای من نبوده است. تایپ کاور سرفیس گو درست مانند دیگر سرفیس‌ها کیفیت بسیار بالایی داشته و لذت تایپ روی این کیبورد کاملا برجسته است. این دیدگاه را فردی بیان می‌کند که خوره کیبورد است و همین الان دو کیبورد مکانیکی را روی میز کار خود دارد.

سایز کوچک سرفیس گو باعث شده استفاده کردن از آن هنگام قرار دادن دستگاه روی پا راحت باشد. ویندوز 10 قادر است تا هرآنچه را که روی دستگاه اجرا می‌کنید، با اندازه و رزولوشن نمایشگر هماهنگ کند و در نتیجه تاکنون مشکلی از بابت مقیاس‌بندی یک اپلیکیشن (چه اپلیکیشن وین 32، چه اپلیکیشن استور) نداشته‌ام. این دقیقا همان چیزی است که من بیش از یک دهه از یک نوت بوک انتظار داشتم، به‌نظر می‌رسد بالاخره ترکیب کامل و هماهنگی از سخت‌افزار و نرم‌افزار متناسب با نیازهای من اکنون ساخته شده است.

اندکی تغییرات شاید بد نباشد

من در حال حاضر از کار کردن با سرفیس گو بسیار لذت می‌برم، اما این تجربه دقیقا بعد از باز کردن جعبه دستگاه کاملا فراهم نیست. به تازه‌کارها پیشنهادی دارم، حتما تایپ کاور سرفیس را نیز تهیه کنید، کیبورد سرفیس گو جدا از آن فروخته می‌شود که شاید برای فردی که با دستگاه آشنا نیست باعث سردرگمی و تردید در نیاز به خرید آن شود.

عدم همراه شدن تایپ کاور البته مزایای خاص خود را نیز دارد، چرا که کاربر هزینه کمتری را پرداخت می‌کند و می‌تواند براساس سلیقه خود تایپ کاور دلخواه را انتخاب کند. من تایپ کاور قرمز جگری با پوشش آلکانترا که نور پس زمینه چشم‌نوازی دارد را انتخاب کردم. از این حیث عدم ارایه تایپ کاور به‌صورت پیش فرض که طبیعتا در رنگبندی و جنس محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند، می‌توان درک کرد. با وجود این گزینه من قادر شدم تا ترکیب کاملا دلخواه خود را بسازم که از این بابت از مایکروسافت تشکر می‌کنم. این انتخاب یک خاصیت دیگر نیز دارد، من قادر شدم تا متناسب با رنگ تایپ کاور، سرفیس آرک ماوس مورد علاقه خود را نیز خریداری کنم.

تغییر بعدی که پس از خرید نیاز به انجام دارد، خارج کردن دستگاه از حالت اس مود است. مایکروسافت برخی از دستگاه‌ها را با ویندوز 10 S Mode عرضه می‌کند، که پیام‌آور امنیت و ثبات بالا است. اما بگذارید حقیقت را بگویم، با هر بار استفاده از ویندوز 10 در حالت اس، بیش از 36 ساعت طول می‌کشید تا به استفادع مجدد از دستگاه رغبت داشته باشم. البته خارج کردن ویندوز 10 از حالت اس و در اختیار داشتن ویندوز 10 هوم کار بسیار راحتی است. در حقیقت ارتقا ویندوز 10 اس در سرفیس گو بسیار راحت‌تر از سرفیس لپ‌تاپ انجام می‌گیرد.

از نظر من بهتر بود مایکروسافت سرفیس گو را از ابتدا با ویندوز 10 هوم عرضه می‌کرد، تا دیگر نیازی به انجام این مرحله ساده نیز نباشد. البته شاید برخی بگویند که ویندوز 10 در حالت S نیز جامعه هدف خاص خود را دارد، این مسئله کاملا درست است و نیازهای من دقیقا مشابه با نیازهای تمامی کاربران نیست.

اکنون که من دستگاه فوق ایده‌ال خوب برای حمل و نقل را در اختیار دارم، کیفی که پیشتر برای حمل لپ‌تاپ استفاده می‌کردم  بسیار بزرگ به‌نظر می‌رسد. جیبی که این کیف برای قراردادن لپ‌تاپ دارد، فضای بیشتری برای گذاشتن وسایل دیگر پیدا کرده، حتی گاهی برای پیدا کردن سرفیس گو از داخل کیف باید کمی داخل جیب را بگردم. در حقیقت خود کیف از تبلت سنگین‌تر بود، این مسئله باعث شد تا یک کیف کوچکتر نیز بخرم. اکنون تنها وسایلی که از منزل تا محل کار حمل می‌کنم، سرفیس گو، Surface Arc Mouse و یک پاور بانک است.

اگر در فکر خرید یک نوت بوک کاملا قابل حمل هستید، سرفیس گو ایده‌آل‌ترین گزینه برای شما خواهد بود. برای خرید این دستگاه تنها به مشخصاتی که در اینترنت وجود دارد اکتفا نکنید، در حقیقت بهتر است دستگاه را یک فروشگاه از نزدیک مشاهده کرده و با آن کار کنید. سرفیس گو اکنون تبدیل به تنها دستگاهی شده که پیوسته همراه من است، پشت میز کار، روی کاناپه، داخل خودرو، این هیبریدی کوچک یار همیشگی من شده است.

شما سرفیس گو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اگر قصد خرید دستگاه را دارید و فکر می‌کنید بهتر است در ابتدا آن را از نزدیک مشاهده کنید، فروشگاه وان استور این امکان را برای شما فراهم آورده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  سرفیس گو
  پاسخ دهید شنبه 20 بهمن 1397

  مقاله عالی بود
  به مشخصات دستگاه نباید اکتفا نمود
  به چگونگی کارایی خودمان با دستگاه در محیط اکتفا نمود

   محسن توکلی نیا
   پاسخ دهید شنبه 20 بهمن 1397

   ممنون دوست عزیز، خوشحالم از همراهی شما و اینکه مقاله نظر شما رو جلب کرده

  علی
  پاسخ دهید یکشنبه 21 بهمن 1397

  سلام
  آیا سرفیس گو، سیم کارت می خوره؟

   محسن توکلی نیا
   پاسخ دهید یکشنبه 21 بهمن 1397

   سلام علی جان، سرفیس گو نسخه LTE هم داره که البته هنوز وارد بازار ایران نشده

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , ,