در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ که ماه گذشته برگزار شد مایکروسافت اعلام کرد سه توزیع لینوکس یعنی اوبونتو، فدورا و سوزه به ویندوز استور خواهند آمد؛ اکنون به نظر می رسد که این اتفاق رخ داده است.

در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷، مایکروسافت با اعلام خبری دنیا را غافلگیر کرد. این شرکت اعلام کرد که سه توزیع لینوکس یعنی اوبونتو، فدورا و سوزه به ویندوز استور وارد خواهند شد. این خبر غافلگیر کننده را باید بخشی از باز شدن آغوش این شرکت به روی جامعه منبع باز دانست. مایکروسافت به تازگی کارهایی را انجام داده که نشان می‌دهند این شرکت از این پس بیشتر به نرم افزارهای منبع باز توجه خواهد کرد.

از سوی دیگر، غول نرم افزاری دنیا با امضا توافق نامه ای به عنوان عضو پلاتینوم به عضویت تشکیلات لینوکس درآمد و اکنون به نظر می‌رسد بخشی از این خبر غافلگیر کننده که در کنفرانس بیلد اعلام شد، به واقعیت پیوسته است؛ چرا که برخی از توزیعات لینوکس وارد ویندوز استور شده اند، البته این توزیعات در حال حاضر برای ویندوز اینسایدرها در درسترس هستند.

توزیع سوزه لینوکس اینترپرایز سرور ۱۲ و openSUSE Leap 42 به تازگی وارد ویندوز استور کرده شده اند. بایستی مجددا یادآور شویم که این دو توزیع در حال حاضر برای اینسایدرهایی که بیلد ۱۶۱۹۰.۰ به بالا را دریافت کرده اند در دسترس است. توسعه دهنده، داشتن حداقل ۴ گیگابایت رم برای سوزه لینوکس اینترپرایز سرور ۱۲ و ۲ گیگابایت رم برای openSUSE Leap 42 را توصیه کرده است.

هر دو دانلود چیزی در حدود ۲۰۰ مگابایت حجم دارند، برای آشنایی با سوزه لینوکس اینتراپیز سرور ۱۲ بد نیست اشاره کنیم:

سوزه لینوکس اینترپرایز سرور سیستم عامل سرور منبع باز امن در رده جهانی است که به منظور قدرت دهی به کارهای مبتنی بر پردازش فیزیکی، مجازی و ابری توسعه یافته است. می توانید از اشتراک یکساله رایگان توسعه دهندگان سوزه لینوکس اینترپرایز سرور بهره مند شوید. این توزیع از یک سو برای محیط های آی تی ترکیبی بهینه شده و از سوی دیگر بهترین اجرا را در کلاس خود با توجه به کاهش ریسک از رده خارج شدن فناوری و محدودیت های دسترسی سازندگان سخت افزار فراهم می‌آورد. سوزه لینوکس اینترپرایز سرور ۱۲ سیستم عامل پیمانه ای و عام است که روی بخش عمده معماری های پردازنده قابل اجرا است. این سیستم عامل برای اجرا روی هایپروایزهای بالارده بهینه شده و از تعداد نامحدود ماشین مجازی مهمان در یک سیستم با یک اشتراک پشتیبانی می‌کند. در نتیجه گزینه ای ایده آل برای پردازش ابری و مجازی به شمار می‌رود.

برای آشنایی با openSUSE Leap 42 باید بگوییم:

openSUSE Leap 42 توزیع لینوکس پایدار، با کاربری ساده و چند منظوره است. این سیستم عامل برای کاربران و توسعه دهندگانی که روی دسکتاپ و سرور کار می ‌کنند گزینه ای مناسب است. این توزیع برای کاربران تازه کار، حرفه ای ها و گیک ها بسیار عالی است، کلام را خلاصه کنیم این توزیع برای هر فردی می‌تواند مناسب باشد. جدیدترین نسخه این توزیع یعنی openSUSE Leap 42.2 بهبودها و قابلیت های جدید و فراوانی را برای کاربران اپلیکیشن های سرور و دسکتاپ فراهم آورده است. این توزیع با بیش از ۱۰۰۰ اپلیکیشن منبع باز همراه شده است. این توزیع در حقیقت پایه محصولات تحسین شده سوزه لینوکس اینترپرایز است. فناوری های جدیدی نظیر NVDIMM, OmniPATH, Data Plane Development Kit به همراه openVSwitch در این نسخه پورت شده اند. XEN دیگر نیازی به کرنل مختص خود ندارد و توسط کرنل پیش فرض پشتیبانی می‌گردد. همسو با کدبیس اشتراکی SLE، این توزیع توسط مهندسان سوزه و کاربران جامعه openSUSE نگهداری و به روزرسانی و رفع باگ می‌گردد. نسخه ۴۲ حداقل ۳۶ ماه به روزرسانی تضمین شده را دارا خواهد بود.

هر دو توزیع در محیط سندباکس اجرا خواهند شد؛ اما بر طبق اطلاعیه قبلی بدون نیاز به بوت دوگانه، قادر به بهره‌مندی از امکانات نصب کامل خواهند بود.

توزیعات لینوکس به صورت عمومی با به روزرسانی فال کریترز که در اواخر سال جاری میلادی منتشر خواهد شد در دسترس خواهند بود؛ اما اگر شما اینسایدر هستید می‌توانید از طریق ویندوز استور این دو توزیع را دریافت و نصب کنید.

منبع :

NEOWIN

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
پارسا
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

لینک دوم درست نیست

امیرمهدی
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

مایکروسافت همین جوری بخواد پیش بره بعدا یه خبر می‌یاد که ویندوز رسما اوپن سورس شد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,