بحران‌های انسانی پایدار ناشی از فجایع طبیعی و انسانی، ظلم و ستم و سایر موارد ضروری به اندازه خود زمان، جهان ما را آزار می‌دهد. در حالی که سازمان‌های کمک‌رسانی جهانی برای پاسخ به این رویدادها تقلا می‌کنند، کار آن‌ها با تعریف اغلب سخت و بسیار دشوار است. ما معتقدیم که فن‌آوری، مانند هوش مصنوعی (AI)، در ترکیب با فن‌آوری ابر، می‌تواند یک تغییر وضعیت را ایجاد کند و به نجات جان بیشتر انسان‌ها کمک کند، رنج را کم کند و کرامت انسانی را از طریق راه‌هایی که سازمان‌های جهانی امداد پیشبینی می‌کنند،  افزایش دهد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

مادر جوان و نوزاد او از مرکز تغذیه محلی در ماداگاسکار روستایی برای شرکت در بحث در مورد تغذیه کودکان و یادگیری دستور العمل های جدید پخت و پز که رژیم غذایی متنوع را ترویج می کنند، بازدید می کنند. عکس: محمد الاریف / بانک جهانی.

امروزه، در همکاری ما با مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ما برنامه‌ای 40 میلیون دلاری و پنج ساله را برای استفاده از هوش مصنوعی برای اقدام‌های بشر دوستانه بنا کرده‌ایم. این ابتکار عمل قدرت هوش مصنوعی را در چهار اولویت متمرکز خواهد کردکه شامل کمک به بازسازی و ترمیم جهان بعد از از بلایای طبیعی، رفع نیازهای کودکان، حفاظت از پناهندگان و افراد آواره و حمایت از حقوق بشر است. برنامه‌ی هوش مصنوعی ما برای اقدام بشردوستانه بخشی از مجموعه (پروژه) بزرگ هوش مصنوعی برای اهداف خوب (AI For Good) است. یعنی تعهد پنج ساله و 115 میلیون دلاری که برای به دست آوردن راه حل برای برخی از بزرگترین چالش‌های جامعه با هوش مصنوعی ایجاد شده‌است.

پس از پروژه‌های بزرگی چون هوش مصنوعی برای زمین (AI For Earth)، و هوش مصنوعی برای ابتکارهای دسترسی‌پذیری (AI for Accessibility)، ما عمیقا با سازمان‌های غیر دولتی و سازمان‌های بشردوستانه از طریق کمک‌های مالی، سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی فن‌آوری و مشارکت‌هایی با تکنولوژی که دانش هوش مصنوعی و دانش ما را با هم ترکیب می‌کنند، کار خواهیم کرد. ما خوشبین به این هستیم که پروژه‌ی هوش مصنوعی برای اقدام بشردوستانه سرعت نوآوری در این زمینه (زمینه‌های بشر دوستانه) را با مدیریت پروژه‌های استراتژیک هوش مصنوعی، ارائه راه‌حل‌های نوآورانه و هم‌کاری با دیگران برای توسعه و مقیاس پروژه‌های اولیه تسریع خواهد کرد.

هدف ما تسریع راه‌حل‌های جدید هوش مصنوعی به سرعت و به طور گسترده در چهار حوزه است:

  • واکنش در مقابل بلایای طبیعی. به نظر می‌رسد که هیچ گوشه‌ای از سیاره‌ی ما در برابر پیامدهای مخرب فجایع طبیعی مصون نیست، چه آن‌ها آتش‌سوزی، خشکسالی و یا طوفان و یا هر بلای طبیعی دیگری باشند. هوش مصنوعی و مدل‌سازی داده‌ها، نوید بزرگی برای پیش‌بینی و تشخیص نشانه‌های وقوع بلایا قبل از وقوع آن‌ها، می‌دهد و همچنین می‌توانند بعد از وقوع بلایای طبیعی به یاری دهندگان در کمک رسانی به افراد بلا‌زده کمک کنند. فن‌آوری‌های هوش مصنوعی مثل دید ماشینی می‌تواند به سرعت تصاویری از جاده‌ها آسیب‌دیده یا تخریب‌شده را تحلیل کند و راهی را برای واکنش سریع و ایمن‌تر فرا روی افراد و سازمان‌ها برای دسترسی به نقاطی که می خواهند قرار دهد. در یک مشارکت جدید با بانک جهانی، سازمان ملل متحد و شرکای صنعت فن‌آوری، سازمان‌های امدادی بهتر می‌توانند پیش‌بینی کنند چه زمانی و کجا قحطی آینده رخ خواهد داد و کمک‌های مالی زودتر خواهد رسید و به طور بالقوه زندگی بیشتری را نجات خواهد داد.
  • رفع نیاز های کودکان. ما معتقدیم که AI می‌تواند سازمان‌های غیردولتی و سایر سازمان‌ها را با ابزارهای بهتری برای محافظت از آسیب پذیر‌ترین جمعیت جهان، یعنی کودکان، تجهیز کند. به عنوان مثال، قاچاق انسان یکی از بزرگترین صنایع جنایی در جهان است و هر ساله میلیون ها کودک را به قتل می رساند. در حال حاضر ما از تجزیه و تحلیل داده‌ها و چارچوب‌های رباتیک برای پیشبینی محل وقوع این جرایم استفاده می‌کنیم تا هم عرضه و هم تقاضای بنیادی قاچاق انسان را هدف قرار دهیم و در نهایت باعث اخلال در مجرمان و ایجاد امداد رسانی به قربانیان در سراسر جهان شویم. خدمات بهداشتی اولیه برای کودکان نیز در شرایط بحرانی در سراسر جهان مورد نیاز است. شریک غیر دولتی ما، یعنی کمپانی عملیات لبخند، از پروژه‌ی بینایی ماشینی هوش مصنوعی (machine vision AI) و مدل‌سازی صورت برای بهبود نتایج جراحی های صورت سازمان‌های بهداشتی استفاده می‌کند و به کودکان بیشتری در نیاز به جراحی‌های چهره کمک می‌کند. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)یک مساله دیگر است که در آن تکنولوژی پیشرفته می‌تواند به آن کمک کند. هر ساله هزاران کودک می‌میرند، با این حال علل ریشه‌ای این بیماری هنوز به طور کامل درک نشده‌اند. مایکروسافت با موسسه تحقیقات مغز ادغامی در بیمارستان کودکان سیاتل و برخی از پژوهشگران ارشد پزشکی در سراسر جهان با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای توسعه اولین پایگاه داده ژنومیک متمرکز بر SIDS همکاری می‌کند تا بینش‌های جدیدی را برای شناسایی علل و ریشه‌کن کردن SIDS در سراسر جهان را راائه دهند.

  • پناهندگان و آوارگان. تعداد پناهندگان و آوارگان در دنیا به رکورد بالایی رسیده‌است و این چالش اصلی نسل ما است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین پتانسیل بهبود زندگی حدود 68 میلیون نفر آواره در جهان را دارند که 28 میلیون نفر از آن‌ها پناهنده هستند. هوش مصنوعی می‌تواند به بهینه‌سازی ارائه کمک، تدارکات و خدمات به پناهندگان کمک کند و می‌تواند تلاش‌های سازمان‌های غیر دولتی را برای برقراری ارتباط و درک نیازهای مردم آواره جمع‌آوری کند. مایکروسافت در حال حاضر با شورای پناهندگان نروژ، NetHope و کالج دانشگاهی دوبلین در حال کار است تا با استفاده از فن‌آوری‌های هوش مصنوعی، مانند درک زبان، ترجمه ماشینی و تشخیص گفتار، به جوانان آواره کمک کند تا آن‌ها را با منابع آموزشی رایگان و با کیفیت بالا ارتباط دهند. استفاده از chatbots و مواردی مانند این، می‌تواند یک مدل برای امدادرسانی به افراد آواره در این زمینه فراهم کند. این کار می‌تواند به افرادی که با آورگان در ارتباط هستند، کمک کند تا با افراد آواره‌ یا پناهنده‌ای که زبان‌های متفاوتی صحبت می‌کنند و نیاز به خدمات اساسی و خاصی مانند دسترسی به غذا، مراقبت‌های بهداشتی و سرپناه دارند ارتباط برقرار کنند.
  • حقوق بشر. ما با سازمان های غیر دولتی و سازمان های بشردوستانه همکاری خواهیم کرد تا راه حل های دستیابی به موفقیت را برای کمک به نظارت، شناسایی و جلوگیری از نقض حقوق بشر تسریع کنند. یادگیری عمیق ماشینی توانایی پیشبینی، تحلیل و پاسخگویی به شرایط بحرانی حقوق بشر را ایجاد کرده است. با استفاده از ترجمه هوش مصنوعی مردم می‌توانند با وکلا طرفدار حقوق بشر که از حقوق بشر محافظت می‌کنند ارتباط برقرار کنند.

یکی از جنبه‌های اساسی اقدامات پروژه‌ی هوش مصنوعی برای هدف‌های خوب، ترکیب تکنولوژی و تخصص مایکروسافت در هوش مصنوعی و علوم داده با استعداد و تخصص گروه‌های انسانی سراسر جهان در زمینه‌هایی مانند علوم زیست محیطی، نیازهای معلولین و کمک های بشردوستانه است.  همانطور که به رشد تلاش‌های خود در همه این مناطق ادامه می‌دهیم، در حال جمع کردن یک تیم جدید در مایکروسافت بین دانشمندان و تحلیلگران داده‌های رده بالا برای انجام عملیات ذکر شده هستیم.

برای هدایت این عملیات‌ها، جان کاهان به عنوان افسر تجزیه و تحلیل داده‌های حقوقی مایکروسافت، مستقیماً به من گزارش می‌دهد. تیم جان یک ماموریت بلندپروازانه یعنی به دست آوردن بینش‌های جدید و پر کردن علم اطلاعات برای پرداختن به چالش‌های بزرگ جهان، در پیش خواهد داشت. این ماموریت شامل ترویج استفاده پایدار از منابع کره زمین، بهبود فرصت برای افراد دارای معلولیت، حفاظت از حقوق بشر، تقویت کمک‌های انسان‌دوستانه و افزایش توانایی‌های سازمان‌های غیر دولتی جهان خواهد بود. در 15 سال گذشته، جان یکی از رهبران کلیدی بوده‌است که استراتژی‌های بزرگ مایکروسافت را هدایت می‌کند و در آن کار می‌کند. او بیش از 33 سال تجربه در سرپرستی تیم‌های علوم داده در کلاس جهانی دارد. من نمی‌توانم برای چگونگی انجام شدن این پروژه و کمک رسانی به تمامی مردم مصیبت دیده، منتظر بمانم و برای آن بسیار هیجان‌زده هستم.

ما امیدواریم که جهان ببیند که استفاده از نهایت قدرت هوش مصنوعی می‌تواند زمانی باشد که به خوبی در هم‌کاری با سازمان‌های غیر‌دولتی نوآور به کار رود. با کسب اطمینان از اینکه فن‌آوری قول خود برای پرداختن به وسیع‌ترین نیازهای اجتماعی را برآورده می‌کند، ما می‌توانیم به همه قدرت بدهیم و با آن‌ها همکاری کنیم تا بتوانند بیشتر به این تکنولوژی دست یابند.

منبع :

MICROSOFT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ملیکا
پاسخ دهید جمعه 6 دی 1398

بسیار زیبا بود
سپاسگذارم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,