windows-home-vs-pro

هنگامی که تمام ورژن های ارائه شده از ویندوز ۱۰ را در نظر بگیریم هفت نسخه از ویندوز ۱۰ برای انتخاب وجود خواهد داشت. ویندوز ۱۰ Home، Pro، Enterprise،  Education، Mobile، Mobile Enterprise و ورژنی برای اینترنت اشیاء و سیستم های تعبیه شده نیز طراحی شده است. در ادامه با وینفون همراه باشید تا تفاوت های کلیدی این ورژن ها را با هم بررسی کنیم.

اندازه صفحه نمایش دستگاه یک روش منطقی برای این تقسیم بندی هاست به این دلیل که رابط گرافیکی و خصوصیاتی را که هر کدام ارائه می کنند از یکدیگر تفکیک می سازد. ویندوز ۱۰ Mobile و ویندوز ۱۰ Mobile Enterprise برای تلفن های هوشمند و تبلت ها با اندازه صفحه نمایش کمتر از ۸ اینچ هستند. ویندوز آنها ویژگی هایی شبیه به خصوصیات ویندوزفون، مرورگر اِج (البته بدون حضور مرورگر قدیمی اینترنت اکسپلورر) و برنامه آفیس را با خود به همراه دارد.

ویندوز ۱۰ Home, Pro, Enteprise و Education برای کامپیوتر های دسکتاپ، لپتاپ ها، سیستم های ۲در۱، تبلت های با صفحات نمایش بزرگ و مواردی از این دست هستند که بیشتر آنها از یک نسخه ویندوز ۷ یا ۸ با ورژن های مشابه در گذشته استفاده می کردند. در این بررسی ما با جزئیات هر یک از این ورژن ها آشنا می شویم.

Windows 10 Home

windows-10-homeاگر شما یک کامپیوتر شخصی جدید تهیه کنید به احتمال زیاد ویندوز ۱۰ Home انتخاب شما خواهد بود. منوی Start جدید، مرورگر اِج، ویندوز هِلو که اجازه استفاده از تشخیص هویت بیومتریک، مثل تشخیص چهره و اثر انگشت را به جای استفاده از پسورد ها به کاربران می دهد و کرتانا دستیار صوتی مایکروسافت از ویژگی های شاخص این ورژن است.

ویندوز ۱۰ Home به کاربران اجازه استریم بازی های اکس باکس وان را هم می دهد در نتیجه کاربران را قادر به اجرای بازی های اکس باکس روی کامپیوتر خواهد ساخت. علاوه بر این بروزرسانی های امنیتی مایکروسافت همواره برای این ورژن ارئه می گردد که البته در رابطه با دانلود و نصب بروزرسانی ها مایکروسافت برای کاربران این ورژن حق انتخابی در نظر نگرفته است.

ویندوز ۱۰ home شامل قابلیت کانتیوم برای تبلت ها نیز می باشد. علاوه بر این شما قادر خواهید بود تا در tablet mode برنامه ها را به صورت تمام صفحه اجرا کنید و استفاده بهتری از تسکبار، منوی استارت و همینطور در جابه جایی ما بین برنامه های مختلف در حال اجرا داشته باشید و تمام این خصوصیات نسبت به ویندوز ۸.۱ بهبود چشم گیری داشته اند.

اگر شما از ویندوز ۷ یا ۸ نسخه Home استفاده می کرده اید شانس این را داشته اید که به صورت رایگان سیستم خود را به ویندوز ۱۰ Home بروزرسانی کنید که البته زمان آن برای کاربرانی که موفق به این کار نشده اند به پایان رسیده است.

Windows 10 Pro

windows-10-proاگر شما قصد آن را دارید که از ویندوز ۱۰ برای مقاصد تجاری استفاده کنید ویندوز ۱۰ Pro، امکانات بیشتری را به شما ارائه می کند یکی ازمهم ترین این امکانات قابلیت اتصال به یک دامنه است که شامل Azure Active Directory برای استفاده از سرویس های ابری و تنظیمات group policy به عنوان بخشی از آن می باشد.

همچنین در این ورژن شما قادر به مجازی سازی با استفاده از Hyper-V، رمزنگاری هارد دیسک با BitLocker ، استفاده از مرورگز اینترنت اکسپلورر ، Remote Desktop ، ورژنی از استوره مایکروسافت برای تجارت خودتان، ویژگی Data Protection، قابلیت assigned access که به کاربران اجازه قفل کردن سیستم تنها روی یک برنامه مثلا مرورگر را می دهد.

کاربران ویندوز ۱۰ Pro هم می توانند جدید ترین بروزرسانی های مایکروسافت را دریافت کنند و اجازه ی زمانبندی نصب این بروزرسانی ها را هم خواهند داشت که از خاموش شدن سیستم در میان فعالیت های تجاری و مهم این دسته از کاربران جلوگیری می کند.

البته در ویندوز ۱۰ Home هم راهی برای اتصال به سرورها وجود دارد اما اگر شما از ویندوز برای مقاصد تجاری استفاده می کنید ویندوز ۱۰ Pro نسخه ای است که شما به آن نیاز دارید.

به صورت مشابه اگر شما از ویندوز ۷ یا ۸ نسخه Pro استفاده می کردید شانس بروزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ Pro را داشته اید.

Windows 10 Enterprise

windows-10-enterprise

ویندوز ۱۰ Enterprise تمام خصوصیات و امکانات ویندوز ۱۰ Pro را دارد و علاوه بر آنها شامل مجموعه ای قوی از امکانات بهینه شده برای شرکت های بزرگ نیز می باشد. دسترسی مستقیم برای یک ارتباط، بدون نیاز به یک شبکه VPN و AppLocker برای برنامه های لیست سفید، قابلیت BranchCache برای به اشتراک گذاری دانلود ها و بروزرسانی ها با دیگر سیستم های روی یک اتصال peer-to-peer و استفاده از group policy برای کنترل صفحه start را این ورژن ارائه می کند.

همچنین ویندوز ۱۰ Enterprise قابلیت های Credential Guard و Device Guard را برای محافظت از امنیت بارگذاری اطلاعات شخصی کاربران ویندوز و محافظ از برنامه هایی که یک کامپیوتر قادر به اجرای آنها است را شامل می شود. علاوه بر آن با استفاده از Long Term Servicing Branch قادر خواهید بود تنها بروزرسانی های حیاطی را دریافت کنید و نه بیشتر. و به شما این امکان را می دهد که یک سیستم برای سال های طولانی به فعالیت خود ادامه دهد بدون آنکه از تغییرات جدید در ویندوز متأثر شود.

بروزرسانی رایگان ویندوز های قبلی به ویندوز ۱۰ شامل ویندوز ۱۰ Enterprise  نمی شد. به این دلیل است که تنها آن را از طریق volume licence می توانید تهیه کنید(و احتمالا کاربران در حال حاظر برای هر ویندوز Pro خود یک لایسنس دارند)، و اگر شما یک volume licence دارید می توانید Software Assurance را دریافت کنید که شامل این بروزرسانی هم می شود.

نکته: Volume License به دسته ای از لایسنس ها اطلاق می گردد که برا مقاصد سازمانی بیشتر کاربرد دارد و به سازمان ها اجازه خریداری یک لایسنس و استفاده از آن روی تعدادی مشخص از سیستم های مشابه را می دهد.

نکته: Software Assurance شامل دسته ای از برنامه ها و سرویس های مایکروسافت از جمله Windows operating system, Microsoft Office, Exchange, SQL Server و موارد بسیار دیگری می شود.

Windows 10 Education

windows-10-educationویندوز ۱۰ Education  به تازگی برای سازمان های بزرگ آموزشی طراحی شده است که امنیت، مدیریت و خصوصیات اتصال پذیری ویندوز ۱۰ Enterprise را می خواهند(یک مثال رایج برای این منظور نیاز دانش آموزان به اتصال به یک شبکه برای استفاده از یک چاپگر است).

بیشتر ویژگی های این نسخه مشابه ویندوز ۱۰ Enterprise است با این تفاوت که شامل سرویس Long Term Servicing Branch نمی شود و علاوه بر آن لازم نیست که شما حتما از نسخه ویندوز Pro به آن بروزرسانی کنید و حتی با نسخه های Home هم می توانید به این ورژن بروزرسانی کنید و این بدان معناست که سازمان های آموزشی می توانستند به راحتی این ورژن را برای دانش آموزان خود و سیستم های شخصی آنها فراهم کنند.

نکته: Long Term Servicing Branch یا LTSB یک قابلیت در ویندوز ۱۰ است که تنها برای کاربران دارای Volume License در دسترس است و به کاربران این قابلیت را می دهد که تنها آپدیت های امنیتی و رفع باگ ها دریافت کنند نه تغییرات در خصوصیات سیستم عامل.

Windows 10 Mobile

windows-mobile

اگر شما از ویندوزفون و یا یک تبلت با صفحه نمایش کوچکتر از ۸ اینچ و ویندوز ۸.۱ استفاده می کنید زمانی که بروزرسانی سیستم عامل مایکروسافت را دریافت کنید چیزی که شما خواهید داشت یک ویندوز ۱۰ Mobile است (البته شاید یک مقدار گیج کننده باشد زیرا ویندوز موبایل نام سیستم عاملی بود که ویندوزفون جایگزین آن شد). ایده پشت این ارئه این است که گوشی های هوشمند ۵ یا ۶ اینچی و تبلت های ۷ اینچی دستگاه های خیلی متفاوتی نیستند در نتیجه از یک رابط کاربری واحد و برنامه های یونیورسال که قابلیت نصب برروی تمام دستگاه ها را دارند بهره جویند(البته این به مایکروسافت هم شانس جذب برنامه های بیشتر برای ویندوز موبایل را می دهد).

ویندوز ۱۰ موبایل شامل خصوصیات کلیدی ویندوز ۱۰ در ورژن های دیگر نیز می باشد از جمله مرورگر اِج، مایکروسافت آفیس بهینه شده برای صفحات لمسی است ولی شامل مرورگر اینترنت اکسپلورر نیست. علاوه بر همه اینها اگر شما نیاز های سخت افزاری لازم را داشته باشید می توانید با اتصال تبلت یا گوشی هوشمند خود به یک نمایشگر از قابلیت کانتیوم هم بهره ببرید که به شما یک منوی start بزرگ و تجربه برنامه های یونیورسال مشابه با PC ها را می دهد.

Windows 10 Mobile Enterprise

windows-10-mobile-enterpriseاین ورژن از ویندوز موبایل برای کاربران تجاری ویندوز است که volume licences دارند و شامل ابزاری مشابه با ویندوز ۱۰ Enterprise  برای مدیریت دریافت بروزرسانی هاست.

Windows 10 IoT

windows-10-iotاگر شما یک  Raspberry Pi 2 یا Intel Galileo و یا انوع دیگری از کامپیوتر های تک برد را دارید شما می توانید یک ورژن رایگان از ویندوز ۱۰ را برای آنها دریافت کنید که قابلیت اجرای برنامه های یونیورسال را نیز دارد. این ورژن از ویندوز ۱۰ را کمپانی ها می توانند برای استفاده در سیستم های کامپیوتری تعبیه شده خود و در محصولاتشان مثل سیستم های فروش، صندق های فروشنده ها، ATM ها و دیگر دستگاه ها استفاده کنند.

ورزن صنعتی فقط در نسخه های x86 عرضه می شوند و قابلیت اجرای طیف وسیعی از برنامه ها را دارد. ورژن موبایل برای تبلت ها و دستگاه های کوچکتر که از پردازنده های x86 ویا ARM بهره می ببرند استفاده می شود و توانایی اجرای برنامه های یونیورسال را هم دارند. این ورژن تعبیه شده ویندوز ۱۰ شامل مثال هایی فراوانی می شود مثلا شما در هواپیما تنها برای تفریح و یا برای چک کردن سهام و بورس از آن استفاده می کنید.

نظر شما در رابطه با ورژن های مختلف ویندوز ۱۰ چیست؟ کدام یک برای شما مناسب تر است؟ و در حال حاظر در حال استفاده از کدام هستید؟

منبع : وینفون
94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
quasar
پاسخ دهید یکشنبه 11 مهر 1395

از یه ویندوز ۷ نسخه پرو که همراه لپ تاپم بود به ترتیب به هشت اومدم
بعدش هشت و یک و بعدش ویندوز ۱۰ ، خیلیم راضیم

Armin
پاسخ دهید سه شنبه 30 خرداد 1396

ماوس کیورد من چند ماهه لگ داره و درست نشده
ویندوز رو از ۸.۱ به ۱۰ ارتقا دادم . درایورها هم همگی نصب هستن ( آخرین ورژن )
سیستم لپتابم هم پایین نیست
گرافیک ۴
رم ۶
cpu i7 . asus
خواهش میکنم اگر مقدور هست کمک کنید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,